Ślub we Francji – jak zorganizować francuskie wesele?

ślub we Francji

Zagraniczny ślub może odbyć się w każdym miejscu na ziemi, szczególnie jeśli jedno z partnerów pochodzi z danego kraju. Dzisiaj przeniesiemy się do klimatycznej Francji, aby poznać możliwości organizacji uroczystości w tym niezwykłym miejscu. Bez względu czy Twój partner jest Francuzem i rozważacie ślub w jego ojczyźnie czy jesteście polsko-polską parą i marzycie o ślubie z francuskimi winnicami w tle zapraszam do lektury tego artykułu!

Francja to zdecydowanie jedno z najbardziej romantycznych miejsc na ziemi – Paryż, klimatyczna muzyka, najlepsze wino, najpiękniejsze perfumy, pola lawendy ciągnące się po horyzont. Nie bez powodu właśnie ten kierunek wybierany jest tak często, aby celebrować walentynki lub oświadczyny. Ślub za granicą w takiej lokalizacji to spełnienie marzeń niejednej, zakochanej pary.

janachowska.pl
  • Jak przygotować się do uroczystości za granicą?
  • O jakie dokumenty trzeba zadbać i czego nie może zabraknąć podczas francuskiego przyjęcia?
Para Młoda we Francji

Jak zorganizować ślub we Francji?

Zanim w pięknym plenerze lub klimatycznym kościółku będziecie przysięgać sobie miłość, czekają Was formalności. Chodzi nie tylko o wybór menu i sukni ślubnej, ale przede wszystkim zebranie wszystkich dokumentów, przetłumaczenie ich, zarezerwowanie dat i dokonanie opłat.

Sprawy mają się inaczej w zależności od tego czy obydwoje jesteście narodowości polskiej, czy może jedno z Was ma obywatelstwo Francji. Co ciekawe sami Francuzi częściej niż ślub kościelny wybierają ten cywilny. Od 2013r. we Francji pobrać w urzędzie mogą się też pary homoseksualne.

concept store
Wedding Dream app

Ślub z obywatelem Francji

W tym drugim przypadku istotne jest, że ślub weźmiecie we francuskim urzędzie stanu cywilnego, a następnie konieczne będzie udanie się do polskiego urzędu, aby złożyć dodatkowe dokumenty i uznać małżeństwo w obu krajach.

We Francji nie ma ślubów konkordatowych, uroczystość ślubna dzieli się więc zawsze na ślub cywilny zawierany w merostwie oraz ślub kościelny z weselem.

Ślub cywilny w merostwie

Na ślub cywilny do merostwa przychodzą przyszli małżonkowie, ich świadkowie oraz najbliższa rodzina. Ceremonia trwa około godziny, a w tym czasie mer odczytuje tekst prawa, wymieniając obowiązki małżeńskie:

  • wierność,
  • wzajemna opieka,
  • zaspokajanie potrzeb materialnych,
  • edukacja wspólnych dzieci oraz zabezpieczenie ich przyszłości.

Następnie mer zadaje narzeczonym pytanie, czy biorą siebie za żonę/męża i po potwierdzeniu wymieniają się oni obrączkami oraz podpisują dokumenty. Na koniec otrzymują od mera książeczkę rodzinną, czyli dokument potwierdzający założoną rodzinę.

Ślub cywilny we Francji

Ślub cywilny Polaków we Francji

Sytuacja wygląda inaczej, kiedy dwoje Polaków chce wziąć ślub we Francji. Może to zrobić w jednym z urzędów konsularnych, czyli:

  • w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Paryżu lub 
  • w Konsulacie Generalnym RP w Lyonie.

To tam należy udać się, aby ustalić wszelkie szczegóły, złożyć dokumenty i ustalić termin ślubu.

Jakie dokumenty musicie złożyć w Konsulacie?

  1. odpis skrócony lub zupełny aktu urodzenia (odpisy wielojęzyczne są niewystarczające) obojga przyszłych małżonków,
  2. w przypadku osób, które  wcześniej pozostawały w związku małżeńskim – odpis aktu tego małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu, unieważnieniu albo stwierdzeniu jego nieistnienia albo odpis aktu małżeństwa  z dokumentem potwierdzającym jego ustanie lub unieważnienie albo dokumentem potwierdzającym stwierdzenie nieistnienia małżeństwa (w przypadku jeżeli rozwód został orzeczony poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, należy go najpierw zarejestrować w Polsce),
  3. pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa,
  4. ważny polski dowód osobisty lub paszport (dokumenty muszą być ważne zarówno w dniu składania zapewnień małżeńskich, jak również w wyznaczonej dacie ślubu),
  5. zezwolenie na zawarcie małżeństwa, jeżeli wymagają tego przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego RP (np. w przypadku zawierania związku małżeńskiego przez kobietę, która ukończyła 16 rok życia, ale nie ukończyła lat 18),
  6. kserokopie paszportów lub dowodów osobistych świadków (dokumenty muszą być ważne w wyznaczonej dacie ślubu),
  7. listę imienną gości. 

Świadkowie nie muszą posiadać obywatelstwa polskiego, ale powinni znać język polski lub przybyć z tłumaczem na ceremonię

Ważne! Najpóźniej na miesiąc przed datą ceremonii narzeczeni muszą dokonać opłaty konsularnej oraz złożyć osobiście przed konsulem zapewnienia o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.

Ile kosztuje ślub cywilny we Francji?

Opłaty konsularne za przygotowanie dokumentacji w sprawie zawarcia małżeństwa przed konsulem, sporządzenie protokołu ze złożenia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński oraz zorganizowanie uroczystości w urzędzie konsularnym wynoszą łącznie 500 EUR.

Koktail party

Wesele we Francji

Jeśli chcecie, aby Wasz ślub ściśle trzymał się tamtejszych tradycji musicie wiedzieć, że zaproszeni goście zwykle sami załatwiają i opłacają dla siebie nocleg. Oczywiście wszystko zależy od Was i od tego ile i kogo chcecie zaprosić na Wasz ślub.

Zaproszenia dla gości, prezenty na francuskim ślubie

We Francji nie ma też w zwyczaju dawania prezentów – najczęściej upominkiem jest koperta z pieniędzmi wrzucana do ustawionej przy wejściu na imprezę skrzyni. Ewentualnie młodzi sporządzają listę, z której można wybrać konkretny prezent. Nie praktykuje się jednak ustawiania w długą kolejkę pod urzędem lub kościołem.

Cocktail początkiem francuskiego wesela

Zamiast znanego nam składania życzeń odbywa się cocktail, czyli małe przyjęcie trwające ok. 2-3 godziny do którego mogą dołączyć zarówno goście zaproszeni na wesele (wystawny obiad organizowany jest wieczorem), jak i wszyscy uczestnicy ceremonii w urzędzie.

Co istotne, otrzymanie zaproszenia na cocktail nie oznacza, że jesteśmy zaproszeni na wesele. Na cocktailu serwuje się szampana na pierwszy toast oraz wino. Przyjęcie jest na stojąco, serwowane są także przekąski typu fingers food.

Podczas tego wydarzenia każdy może coś przekąsić, pogratulować nowożeńcom i porozmawiać z dawno niewidzianymi krewnymi. To także czas na sesje zdjęciowe oraz… rzucanie bukietem. Cocktail kończy się o godzinie wskazanej na zaproszeniu i jednocześnie oznacza, że wybrani goście mogą udać się na kolację.

przekąski na francuskim weselu

Tradycyjne francuskie wesele – kolacja i tort

Główne przyjęcie weselne we Francji jest w formie kolacji z serwowanymi daniami i rozpoczyna się w porze wieczornej, czyli ok. 19:00-21:00. Jadłospis przypomina posiłek w restauracji: zaczyna się starterem, następnie podawane jest danie główne, ser, deser i na koniec kawa.

We Francji na weselu napijemy się wina lub wody – innych alkoholów raczej nie uświadczymy.

Kolacja trwa ok. 2-3 godzin i w tym czasie nie ma tańców czy zabaw na parkiecie. Zamiast tego miejsce mają przemówienia rodziny i przyjaciół, wznoszenie tostów oraz wystąpienia artystyczne, np.: wyświetlenie filmików, śpiewanie piosenek, itp. Po kolacji w okolicach północy na salę wjeżdża tort, który rzadko jest znanym nam piętrowym ciastem.

We Francji zwykle jest to stelaż z deserami, rozdawanymi przez kelnerów.

catering

Jak wygląda zabawa taneczna?

Dopiero po części jedzeniowej przychodzi czas na zabawę. Pierwszy taniec rozpoczyna Panna Młoda z ojcem, następnie pojawia się Pan Młody z matką, aby para połączyła się we wspólnym tańcu i zaprosiła na parkiet wszystkich gości. Muzykę zapewnia DJ lub… sprzęt grający. Bardzo rzadko występuje zespół.

Zabawa trwa do ok. 4:00-5:00 rano, kiedy to serwowany jest ostatni posiłek i jest nim zazwyczaj zupa cebulowa z serem. Następnego dnia ok. godziny 12:00 Młodzi spotykają się z gośćmi na poprawiny. We Francji mają one formę lunchu i trwają maksymalnie do godz. 15:00-18:00.

Słodki stół we Francji

Francuskie wesele – gdzie zorganizować przyjęcie?

Oczywiście wesele we Francji może odbyć się w dowolnym miejscu, ale jeśli polska para planuje powiedzieć „Tak” poza granicami kraju to na pewno zależeć jej będzie na wyjątkowej lokalizacji. Z jednej strony może być to Konsulat w Paryżu, aby później zaprosić swoich gości do restauracji, a po obiedzie przechadzać się po paryskich uliczkach i zaglądać do klimatycznych kawiarenek na makaroniki oraz kawę.

Z drugiej strony ślub (z założenia) mamy tylko jeden, więc w grę wchodzić może jedna z niezwykłych posiadłości poza zgiełkiem miasta. Wesele w stylu francusko-rustykalnym w plenerze, z widokiem na winnicę lub lawendowe pole to z pewnością spełnienie marzeń niejednej romantyczki. Lokalizacji z pewnością nie zabraknie, ale jeśli nastawiacie się na czas od wiosny do wczesnej jesieni, to warto rozważyć plener z opcją namiotu.

Stół weselny we Francji

Wesele w stylu francuskim, czyli w jakim?

Choć Francja kojarzy nam się z elegancją i sztywną etykietą to wesele w stylu francuskiej Prowansji będzie bardzo lekkie, naturalne i romantyczne. Typowy plener to dużo drewnianych mebli, dekoracji z kwiatów i liści, pastelowe kolory i koniecznie klimatyczne oświetlenie.

Francja daje nam bardzo duże możliwości aranżacyjne i dekoracyjne, bo jej charakterystyczne elementy doskonale komponują się z jasnym, stonowanym tłem. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju gałązkach lawendy, kiściach winogron czy makaronikach.

Na stołach nie powinno zabraknąć tradycyjnych potraw. Oprócz wspomnianej wcześniej zupy cebulowej doskonałym wyborem będą wszelkie mięsa, sery, wyborne pieczywo oraz warzywa.

Prezenty dla gości weselnych we Francji

Te typowe dla Francji symbole warto także wykorzystać w upominkach dla gości – tradycyjnie otrzymują oni zwykle woreczek z migdałami w polewie cukrowej, a ostatnio także magnes lub herbatę. Jeśli Wasi goście przyjadą z Polski z pewnością ucieszą się z pudełeczka makaroników, małej butelki lokalnego wina czy słoiczka dżemu.

Francuskie dekoracje

W czym do francuskiego ślubu?

Ostateczny wybór sukni to suma wielu kwestii, ale stylizacja do francuskiego ślubu powinna być raczej lekka, zwiewna i delikatna. Tiule, luźno opadające doły, koronki, odsłonięte ramiona, zsuwające się zalotnie rękawki – to wszystko wprowadzi klimat rustykalnej imprezy lub boho swobody. Szczególnie kiedy wesele odbywać się będzie w mniej formalnym miejscu.

Jeśli zależy Ci na elegancji doskonałym wyborem będzie klasyczna rybka, ale w wersji koronkowej, z trenem i tiulowymi ramiączkami. Doskonale zaprezentuje się także gorset z głębokim dekoltem i bogatymi aplikacjami z koralików i cyrkonii. Aby podkreślić stylizację możesz założyć długi, tiulowy welon – idealny podczas ślubu w klimatycznym zamku.

Sesja zdjęciowa w pięknej Francji

Bez wątpienia francuskie krajobrazy – zarówno miejskie, jak i plenerowe są jednymi z najpiękniejszych na świecie. Lawendowe pola, winnice, urokliwa Prowansja, nie wspominając już o niezwykłym Paryżu albo Sant Tropez. Każde z tym miejsc ma niepowtarzalny klimat, dlatego jeśli tylko zdecydujecie się na ślub w tamtych rejonach to koniecznie zarezerwujcie czas na sesję zdjęciową.

Wiele par, biorących ślub w Polsce decyduje się na pamiątkowe zdjęcia właśnie we Francji, szkoda więc byłoby stracić taką okazję, będąc na miejscu. Najpiękniejsze zdjęcia z pewnością wyjdą z wieżą Eiffel w tle lub podczas spacerów po bezkresnych wsiach i klimatycznych miejscowościach.

Pamiętajcie, aby dopasować styl sesji zdjęciowej do Waszych charakterów, temperamentu i stylu. Dzięki temu  poczujecie się swobodnie, a zdjęcia będą naturalne.

Para młoda w winnicy

Ślub we Francji nie musi być zarezerwowany tylko dla związków międzynarodowych. Jeśli marzycie o francuskim klimacie, kochacie te rejony i właśnie tam chcecie przysięgać sobie miłość to czemu nie? Pamiętajcie o wszystkich formalnościach i rozpocznijcie przygotowania. A później pakujcie walizki i w drogę!

Jeśli szukacie sprawdzonego fotografa na ślub i wesele lub innych usługodawców z branży ślubnej, którzy mogą pomóc Wam organizację ślubu we Francji koniecznie sprawdzcie nasz Katalog Firm.

usługodawcy

Rekomendowane artykuły