10. rocznica ślubu Williama i Kate. Historia ,,królewskiej” miłości

Dokładnie 10 lat temu oczy całego świata były zwrócone na Londyn, gdzie następca tronu, książę William ślubował miłość, wierność i uczciwość małżeńską "dziewczynie z ludu", Kate Middleton.

Kate Middleton i Wiliam w dniu ślubu

To pierwsze takie wydarzenie w historii i najważniejszy ślub w brytyjskiej rodzinie królewskiej od czasu ślubu księcia Karola i Lady Diany Spencer- rodziców księcia Williama.

Swoją przyszłą żonę William poznał na uczelni St. Andrews, gdzie razem studiowali. Krążą legendy, że przyszły król Wielkiej Brytanii po raz pierwszy zwrócił uwagę na swoją wybrankę podczas charytatywnego pokazu, podczas którego Kate zaprezentowała się w czarnej, przeźroczystej sukience (podobno panna Middleton zdecydowała się na ten strój właśnie po to, żeby zwrócić na siebie uwagę przystojnego następcy tronu).

W kuluarach mówi się, że są parą od 2002 roku, jednak po raz pierwszy w mediach ich fotografie pokazały się dwa lata później. Kiedy po kolejnych kilkunastu miesiącach w ich relacji nic się nie zmieniało zaczęły się spekulacje, czy to na pewno poważny związek.

O Williamie pisali, że jest znów wolny, o Kate- „Waity Katy”. Zobacz, jak potoczyły się ich losy!

New Drop

Zaręczyny jak z bajki

Kiedy sielanka w związku Williama i Kate powróciła, jesienią 2010 roku wyjechali z przyjaciółmi do Kenii i to właśnie tam padło to najważniejsze pytanie. Do Londynu wrócili już jako narzeczeni, choć z ogłoszeniem tej nowiny światu niespecjalnie się spieszyli.

Zgodnie z protokołem, zanim o zaręczynach następcy brytyjskiego tronu dowiedzieli się dziennikarze, poinformowane zostały rodziny, brytyjski rząd, głowy państw należących do Zjednoczonego Królestwa, arcybiskupa Canterbury. Słynna sesja zdjęciowa była ostatnim elementem tych działań.

kate i wiliam

Pierścionek zaręczynowy Kate

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że księżna Kate nosi na palcu ten sam pierścionek, który należał do księżnej Diany. To, że tak się stanie nie było do końca oczywiste, ponieważ po śmierci księżnej pierścionek należał do Harry’ego.

Po odejściu Diany William i Harry mogli wybrać sobie pamiątki po zmarłej mamie. Książę Cambridge zdecydował się wówczas na złoty zegarek Cartiera, a jego młodszy brat właśnie szafirowy pierścionek zaręczynowy! Jak to więc się stało, że ostatecznie trafił do wybranki serca Williama?

Podobno książę Harry, był tak oczarowany ogromnym uczuciem między Williamem i Kate, że zaoferował bratu wymianę i oddał mu należący do mamy pierścionek zaręczynowy.

Ślub marzeń

Uroczystość, która rozpoczęła się 29 kwietnia 2011 roku o 11:30 czasu brytyjskiego w Opactwie Westminster przed telewizorami śledziło dwa miliardy osób.

Na żywo, na ulicach Londynu pojawił ponad milion wiwatujących fanów brytyjskiej monarchii. Tylko po to, żeby choćby przez ułamek sekundy zobaczyć nową młodą parę. W całej Wielkiej Brytanii kwitł też handel- większość zgromadzonych na ulicach osób miała na głowach papierowe korony, plastikowe tiary lub maski z twarzami młodej pary.

Każdy element związany z tym wyjątkowym wydarzeniem budził ekscytację, szczególnie, że informacja o sukni ślubnej Kate była pilnie strzeżona. Kiedy więc przez miasto przejeżdżał samochód z przyszłą księżną, zbiorowa ekscytacja osiągnęła apogeum. 

W Opactwie Westminster czekał już na nią książę William, ze swoim świadkiem, księciem Harrym, królową Elżbietą, księciem Filipem, pozostałymi członkami rodziny królewskiej oraz niespełna dwoma tysiącami zaproszonych gości. Tego dnia spełniało się największe marzenie kobiety z ludu, która w przyszłości stanie się królową Wielkiej Brytanii.

ślub williama i kate
fot. EastNews

Najbardziej pożądana suknia ślubna na świecie

Kiedy wreszcie panna młoda wysiadła z samochodu świat dosłownie na chwilę się zatrzymał. Wzorowana na Grace Kelly kreacja zachwyciła dosłownie wszystkich.

Suknia ślubna Kate Middleton została zaprojektowana przez dom mody Alexander McQueen. Uszyta z ręcznie robionych koronek, na których utkane były żonkile, róże i koniczynki- rośliny, które symbolizują Zjednoczone Królestwo.

Kate Middleton w sukni ślubnej

Zmieniona przysięga małżeńska

Ceremonia rozpoczęła się o godz. 12.00 czasu brytyjskiego. Do ołtarza Kate odprowadził jej ojciec, Michael Middleton, a za nią podążała jej młodsza siostra, Pippa.

Kate została oddana przyszłemu mężowi przez jej ojca, a zestresowany William wypowiedział słowa przysięgi. Zaraz po nim przysięgę małżeńską złożyła Kate, która podobnie jak jej teściowa 30 lat wcześniej pominęła fragment przysięgi małżeńskiej, który mówi o posłuszeństwie. Przyrzekła za to mężowi „miłość, pocieszenie, szacunek i wsparcie, w zdrowiu i w chorobie, w bogactwie i biedzie”.

Czy William nosi obrączkę?

Po wypowiedzeniu słów przysięgi małżeńskiej na palcu Kate pojawiła się obrączka. Zdenerwowany mąż z trudem założył ją na palec swojej wybranki. Co ciekawe, książę zdecydował, że on nie będzie nosił symbolu zawarcia związku małżeńskiego.

Z okazji ślubu Królowa przyznała wnukowi tytuły księcia Cambridge, hrabiego Strathearn oraz barona Carrickfergus. Jego żona od tej chwili nazywana jest księżną Cambridge, hrabiną Strathearn i baronową Carrickfergus.

księżna Kate w dniu ślubu
fot. East News

Kontrowersje wokół wesela

Najbardziej elektryzującą społeczeństwo wiadomością był fakt, że William i Kate nie podpisali intercyzy. Początkowo spekulowano, że książę Karol nalegał, aby księżna podpisała dokument, na mocy którego po rozwodzie nie miałaby wpływu na wychowywanie dzieci, straciłaby tytuły królewskie, nie mogłaby mieszkać w żadnej rezydencji Windsorów.

Pałac Buckingham oficjalnie potwierdził, że taka umowa nie została zawarta, ponieważ książę William nie zgodził się na podpisanie dokumentu. Jak stwierdził, „kocha Kate i bezgranicznie jej ufa”.

Do historii przeszło także przemówienie księcia Harry’ego, który chyba skradł nieco show młodej parze. Rudowłosy brat Williama miał wejść na stół w… rozpiętej koszuli i tureckim fezie na głowie.

Kiedy skończył swoje przemówienie spontanicznie rzucił się na gości, którzy niczym na rockowej imprezie przenieśli go przez salę. W pewnym momencie podszedł też do swojej ówczesnej dziewczyny Chelsy Davy i powiedział: „Jesteś następna”.

Ciekawa jestem, czy pamiętacie co robiliście kiedy brytyjski książę ślubował miłość, wierność i uczciwość małżeńską… Ja, oczywiście, śledziłam sytuację przed telewizorem z zapartym tchem.

Rekomendowane artykuły