Cichy ślub tylko przy świadkach – jak wyjaśnić to najbliższym?

cichy ślub

Dzień ślubu to wyjątkowy moment, jeden z najważniejszych i najpiękniejszych w życiu każdego człowieka. Bliscy pary młodej mają prawo chcieć towarzyszyć im w tych podniosłych chwilach. Muszą jednak liczyć się z tym, że z jakiegoś powodu nie zostaną zaproszeni na ceremonię czy wesele (i to nie dlatego, że są nielubiani).

W Polsce rzadko dochodzi do takich sytuacji, a jeśli już to często rodzina, bliższa, a nawet dalsza, obraża się. Tymczasem wystarczą konkretne argumenty, które na spokojnie, bez kłótni, warto wyjaśnić bliskim. Mają prawo wiedzieć, dlaczego nie będzie ich przy nowożeńcach w tym wyjątkowym dniu.

Dlatego dzisiaj opowiem Wam:

  • Czy warto organizować cichy ślub?
  • Dlaczego budzi on negatywne emocje?
  • Jak przekonać swoich najbliższych, że mimo wszystko zdecydowaliście się na kameralny ślub, jedynie przy świadkach?

Argumenty za takim ślubem bez gości są nieliczne, dlatego musicie przygotować się na wszelkie kontry ze strony Waszych gości. Przedstawiamy Wam porady, jak skutecznie przekonać gości, że cichy ślub z wyłącznym udziałem świadków to dla Was jedyne, słuszne rozwiązanie.

Jak zorganizować skromny ślub cywilny? Czy cichy ślub to dobry pomysł

cichy ślub

Organizacja skromnego ślubu cywilnego może być doskonałym wyborem dla par, które pragną kameralnej, mniej stresującej uroczystości, a dodatkowo zależy im na niskich kosztach. Oto kilka kroków jak to wszystko zorganizować.

New Drop
  1. Udajcie się do Urzędu Stanu Cywilnego, aby zarezerwować termin ślubu. Upewnijcie się, że macie wszystkie wymagane dokumenty, takie jak dowody osobiste i odpisy aktów urodzenia.
  2. Skromny ślub można zorganizować w sali ślubów w Urzędzie Stanu Cywilnego bez żadnych dodatkowych opłat.
  3. Ograniczcie listę gości do najbliższej rodziny i przyjaciół. Mała liczba gości sprawia, że uroczystość jest bardziej intymna i mniej kosztowna.
  4. Wybierzcie świadków. Kto może być świadkiem na ślubie? Osoba pełnoletnia, mająca zdolność do czynności prawnych. Myślisz sobie: „nie mam świadków na ślub”? To żaden problem. Możesz poprosić każdego, chociażby własnych rodziców.
  5. Wybierz prosty, elegancki strój. Suknia ślubna nie musi być droga, wiele sklepów oferuje piękne, ale przystępne cenowo opcje. Pan młody może założyć garnitur, który już posiada w swojej szafie.
  6. Poproś znajomego, który robi dobre zdjęcia, aby uchwycił najważniejsze momenty z ceremonii.
  7. Zorganizuj małe przyjęcie w domu lub zaproś gości na obiad do restauracji. Alternatywnie, możesz zaprosić gości na kawę i tort zaraz po ceremonii.

Cichy i skromny ślub cywilny może być wspaniałym i romantycznym początkiem wspólnego życia. Po prostu skupcie się na tym co najważniejsze – na Waszej miłości i wzajemnym zaangażowaniu. Musicie natomiast liczyć się z tym, że raczej każdy prezent na ślub cywilny bez wesela, będzie skromniejszy niż w przypadku tradycyjnego ślubu. 

Cichy ślub kościelny bez zapowiedzi — czy to możliwe?

cichy ślub

Cichy ślub kościelny, czyli taki bez zapowiedzi, jest teoretycznie możliwy, ale wymaga spełnienia określonych warunków i uzyskania odpowiednich zgód. W Kościele katolickim standardową praktyką są zapowiedzi przedślubne. Mają one na celu poinformowanie wspólnoty parafialnej o zamiarze zawarcia małżeństwa, aby każdy, kto ma istotne informacje dotyczące przeszkód, mógł je zgłosić.

Więc jak wziąć cichy ślub kościelny? Porozmawiajcie z proboszczem parafii, w której planujecie wziąć ślub. Przedstawcie swoje argumenty i zapytajcie o możliwość uzyskania dyspensy od zapowiedzi. Proboszcz może wystąpić z prośbą o dyspensę do biskupa diecezjalnego, który może udzielić zgody na pominięcie zapowiedzi, jeśli uzna, że są ku temu wystarczające powody.

Często na cichy ślub kościelny decydują się bardzo młode pary, które spodziewają się dziecka. Chcą w ten sposób uniknąć krytyki ze strony swojego środowiska. Co istotne tylko mężczyzna musi być pełnoletni. W jakim wieku można wziąć ślub w przypadku kobiet? Kobiety, które skończyły 16 lat, mogą w wyjątkowych okolicznościach starać się o zgodę sądu rodzinnego na zawarcie małżeństwa przed ukończeniem osiemnastego roku życia.

Wiele par zastanawia się również czy można wziąć ślub kościelny bez cywilnego? Oczywiście można to zrobić, natomiast należy liczyć się z tym, że taki ślub nie będzie miał mocy prawnej. Więc w świetle prawa takie małżeństwo zawarte przed Bogiem, nie będzie ważne. 

Cichy ślub bez rodziców

Zdecydowanie się na cichy ślub, na którym nie będzie nawet rodziców nie należy do najprostszych decyzji. Perspektywa nieobecności matki i ojca na ślubie wzbudza kontrowersje, ale i spore emocje. Z pewnością jest to trudny wybór dla pary młodej, ale nieraz konieczny i słuszny.

Po prostu szczerze porozmawiajcie z rodzicami. Powiedzcie, że uznajecie TEN dzień jako szczególnie wyjątkowy tylko dla Was. Nie chcecie się rozpraszać innymi uczestnikami ceremonii, nawet jeżeli mieliby być Waszą najbliższą rodziną. Spróbujcie dojść do kompromisu.

Obiecajcie rodzicom, że dostarczycie im zdjęcia po uroczystości oraz zorganizujecie obiad dla „swatów” (rodziców Pary Młodej). Chyba, że powiecie im o ślubie, gdy… będzie po wszystkim. To też jakieś rozwiązanie. Pamiętajcie jednak, że to może wywołać jeszcze więcej emocji. Wy sami znacie najlepiej swoich rodziców i wiecie, jak ich podejść. Być może wcale nie będą mieli żalu.

Świadkowie są koniecznym elementem podczas ceremonii, dlatego ich nie może zabraknąć. Istnieje jednak pewien kompromis między tymi dwoma scenariuszami. Rodzice mogą być… Waszymi świadkami. Jeśli goście usłyszą, że nie zapraszacie nawet rodziców, a jeśli tak, to są oni jednocześnie Waszymi świadkami, żaden z nich nie będzie miał pola do negocjacji ani protestów.

Cichy ślub bez przyjaciół

Wbrew pozorom nawet przyjaciele i znajomi mogą obrazić się, że nie byli na Waszym ślubie. Taką sytuację miała Agata, jedna z naszych redaktorek:

„Nigdy nie marzyłam o weselu, mój narzeczony też. Energię, którą trzeba włożyć w organizację tak ważnej uroczystości woleliśmy przeznaczyć na podróże. Na ślub zaprosiliśmy tylko rodziców, rodzeństwo (z dziećmi i małżonkami) oraz moją babcię (niestety reszty dziadków nie ma już z nami). Po ceremonii w Urzędzie Stanu Cywilnego udaliśmy się na obiad do restauracji. Posiedzieliśmy tam dosłownie parę godzin – każdy zamawiał dla siebie jedzenia z karty plus wnieślimy własny (zamówiony na zewnątrz) tort. Było bardzo miło i kameralnie.

Nie musiałam się specjalnie przygotowywać do tego „eventu”, mąż także. Wszystko na luzie. Niestety przed i po uroczystości (nie było tajemnicą, że bierzemy ślub) nasłuchałam się od kilkorga znajomych, że jesteśmy egoistami i że mogliśmy zaprosić znajomych chociaż do USC. Taka opcja nie wchodziła w grę, gdyż większość przyjaciół mieszkała jakieś 60 km od miejsca, w którym braliśmy ślub. Nie chciałam ich kłopocić – głupio by było pożegnać się zaraz pod Urzędem, a z najbliższą rodziną iść na obiad. Na szczęście większość znajomych życzyła nam wszystkiego najlepszego mówiąc, że po prostu w przyszłości musimy to „opić”. Te negatywne komentarze, choć były nieliczne, trochę zabolały. Dzisiaj żałuję, że nie skomentowałam ich w żaden sposób. Z drugiej strony przecież nie miałam obowiązku się tłumaczyć.

Trzeba pamiętać, że sytuacja jest bardzo delikatna i najważniejsze jest to, aby zaproszenie konkretnych osób było uzasadnione. Wiadomym przecież, że zaproszenie babci ma większy priorytet, niż zaproszenie wujka z zagranicy, z którym kontakt urwał się kilkanaście lat temu. Niestety nie wszyscy potrafią to zrozumieć. W tej trudnej sytuacji ślub tylko w obecności świadków może okazać się prawdziwym wybawieniem od rodzinnych waśni. Powiedzcie swojej rodzinie, że zdecydowaliście się zaprosić minimalną liczbę gości.

Wówczas nie będzie podziału na „lepszych” i „gorszych”. Po prostu… nikt nie będzie zaproszony. A świadkowie to wiadomo – bez nich ceremonia nie może się odbyć. Chyba że pojawi się dyskusja, dlaczego taki świadek, a nie inny. Tutaj jednak warto podejść do tematu bez tłumaczeń. Świadek to świadek – Nowożeńcy wybierają go dla siebie prosto z serca. 

Warto powiedzieć bliskim prawdę – organizujecie „cichy ślub”, ponieważ tak chcecie. Bądźcie asertywni i spokojnie wytłumaczcie, że pozostaniecie przy swojej decyzji. 

Niska cena za ślub — koszt ślubu cywilnego

cichy ślub

Z tym nikt nie powinien się kłócić. Jak powszechnie wiadomo, koszt wesela opiewa na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zespół lub DJ to kolejne parę tysięcy. Strój Pary Młodej to następne wydatki, nie wspominając o kosztach ukrytych. Ślub i wesele to wielkie przedsięwzięcia.

Jeśli postawicie swoich gości przed faktem, że taka inwestycja może Wam się nie zwrócić, a Wy nie macie funduszy na takie przedsięwzięcia, myślę, że nikt z gości nie będzie Wam narzucał swojego zdania.

Od wieków przecież kwestia pieniędzy jest bardzo delikatnym tematem, dlatego nikt nie powinien Was do niczego nakłaniać, wiedząc, że Wasz budżet nie jest na to gotowy. Możecie również zaznaczyć, że środki, jakimi dysponujecie, chcecie przeznaczyć na mieszkanie lub cokolwiek innego.

No a ile kosztuje ślub cywilny? Koszt ślubu cywilnego w Polsce w 2024 roku jest stosunkowo niski i głównie zależy od opłat urzędowych. Jakie dokumenty do ślubu cywilnego należy przygotować? Musicie złożyć wniosek o ślub cywilny i uiścić opłatę za sporządzenie aktu małżeństwa (84 zł) oraz opłatę za zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa (39 zł). 

Jeśli ceremonia ma odbyć się poza Urzędem Stanu Cywilnego, np. chcecie wziąć cichy ślub cywilny w górach, ślub cywilny w plenerze lub np. szybki ślub cywilny na luzie w ogrodzie restauracji, dodatkowa opłata wynosi 1000 złotych. O tym, gdzie można wziąć cichy ślub cywilny decyduje kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.

Ile się czeka na ślub cywilny? Małżeństwo może zostać zawarte po upływie jednego miesiąca od złożenia wniosku. Natomiast rezerwację terminu można zrobić z rocznym wyprzedzeniem. Ciekawi Was również ile trwa ślub cywilny i kto udziela ślubu cywilnego? Ceremonia zazwyczaj trwa około 30 minut i prowadzi ją kierownik Urzędu Stanu Cywilnego lub delegowana przez niego osoba. 
Oczywiście musimy pamiętać, że mogą pojawić się dodatkowe koszty związane z organizacją samej ceremonii, takie jak wynajem sali, dekoracje, tort na ślub cywilny, czy inne usługi związane z uroczystością, chyba że zdecydujecie się wziąć ślub bez wesela czy przyjęcia.

Tanie wesele czy ślub bez przyjęcia?

cichy ślub

Wybór między tanim weselem a ślubem bez przyjęcia zależy od Waszych preferencji, budżetu oraz stylu życia. Oto kilka aspektów, które musicie rozważyć, zanim podejmiecie decyzję:

Tanie wesele pozwala na dzielenie tego wyjątkowego dnia z rodziną i przyjaciółmi, co jest ważne dla większości par. Nawet skromne wesele może stworzyć piękne wspomnienia z udziałem Waszych bliskich. Można znaleźć różne sposoby na obniżenie kosztów, takie jak ograniczenie liczby gości, wybór tańszego lokalu, własnoręczne dekoracje, czy też pożyczona sukienka na skromny ślub kościelny.

Z drugiej strony nawet małe wesele wymaga pewnego planowania i organizacji, co może być stresujące. I mimo ograniczenia wydatków, organizacja wesela wiąże się z pewnymi kosztami, które mogą znacznie obciążyć Wasz budżet.

Natomiast brak przyjęcia oznacza znaczne oszczędności, które można przeznaczyć na inne cele, np. podróż poślubną czy oszczędności na przyszłość. Brak konieczności organizowania przyjęcia zmniejsza stres związany z planowaniem i koordynacją całej imprezy. Ślub bez przyjęcia może być również bardziej intymny. Skoncentrujecie się na samej ceremonii i uczuciach między Wami.

Musicie jednak liczyć się z tym, że nie będziecie mieć możliwości dzielenia radości z rodziną i przyjaciółmi w tym wyjątkowym dniu. Co więcej, w niektórych kulturach i rodzinach brak przyjęcia może być źle odbierany. Dodatkowo Wasz ślub zajmie Wam tylko chwilę, nie będzie świętowania. Bo ile trwa ślub w kościele czy urzędzie? Po maksymalnie godzinie będzie po wszystkim. 

Cichy ślub za granicą — czy tani ślub za granicą jest możliwy?

cichy ślub

Tak! Cichy ślub za granicą może być zarówno możliwy, jak i stosunkowo tani. Wiele par decyduje się na taki krok, aby uniknąć stresu, tradycyjnych ceremonii i jednocześnie połączyć ślub z romantycznym wyjazdem.

Najlepiej wybrać miejsce, które oferuje przystępne ceny i jednocześnie jest atrakcyjne turystycznie. Popularne kierunki na tanie śluby za granicą to:

  1. Cypr — znany z prostych procedur ślubnych.
  2. Grecja — oferuje wiele pięknych miejsc, takich jak Santorini czy Kreta.
  3. Włochy — znajduje się tam wiele romantycznych miejsc, gdzie można zorganizować niedrogi ślub, np. Toskania czy wybrzeże Amalfi.
  4. Czechy — Praga jest popularnym miejscem na śluby z uwagi na piękne krajobrazy i przystępne ceny.

Tani ślub za granicą jest możliwy przy odpowiednim planowaniu i wyborze odpowiedniej lokalizacji. Możecie zarezerwować tanie bilety lotnicze, znaleźć najtańsze noclegi i zabrać ze sobą tylko najbliższych przyjaciół jako świadków. Dzięki temu można przeżyć romantyczną i niezapomnianą ceremonię, jednocześnie unikając wysokich kosztów tradycyjnego wesela.

Podsumowując, cichy ślub może być wspaniałym rozwiązaniem dla par, które pragną intymnej, tańszej ceremonii. Bez stresu związanego z organizacją dużego wesela. Jednak warto dokładnie przemyśleć, jak taka decyzja wpłynie na Was i Wasze relacje z rodziną i przyjaciółmi. 

Wyjaśnienie najbliższym decyzji o cichym ślubie tylko przy świadkach wymaga szczerości, empatii i otwartości. Podkreślenie, że ich rola w waszym życiu jest nadal niezwykle ważna, pomoże im lepiej zrozumieć waszą decyzję.

Pamiętajcie o tym, że najważniejsze jest to, aby dzień ślubu odzwierciedlał Wasze wartości i pragnienia, a nie spełniał oczekiwania innych.

Rekomendowane artykuły