Ślub i wesele nad polskim morzem: jak zorganizować wyjątkową ceremonię nad Bałtykiem i ile to kosztuje?

ślub nad morzem: para młoda o zachodzie słońca

Bez wątpienia relaksujący szum fal, biały piasek okalający stopy, rześka morska bryza i zapierający dech w piersiach zachód słońca to wymarzona, bajkowa wręcz sceneria do ceremonii zaślubin. Od 1 marca 2015 r. związek małżeński można zawrzeć nie tylko w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale także poza jego murami. Ta furtka stała się dla wielu Par Młodych okazją do przygotowania uroczystości marzeń. I choć organizacja ślubu nad morzem nie będzie z pewnością najłatwiejszym zadaniem, z jakim przyjdzie się Wam mierzyć, jestem przekonana, że efekt końcowy wynagrodzi wszystkie trudy.

janachowska.pl
Summer sale plaża

Ślub nad polskim morzem: formalności

Skoro planujecie wziąć ślub nad morzem, zakładam, że to właśnie miejsce jest dla Was priorytetem. Bardzo słusznie. Jeśli marzy Wam się ceremonia na plaży sprawdźcie, czy w wybranej przez Was destynacji jest możliwość złożenia przysięgi małżeńskiej nad brzegiem morza. Niektóre Urzędy Stanu Cywilnego nie wyrażają zgody na udzielenie ślubu na plaży (dzieje się tak np. w Sopocie). Można, oczywiście, obejść tę niedogodność. Wystarczy, że w dniu ślubu, w obecności świadków udacie się np. rano do Urzędu Stanu Cywilnego dopełnić formalności, a na plaży zorganizujecie ceremonię humanistyczną. Jeśli jednak zależy Wam nie na konkretnej plaży, a na tym, aby formalnie mężem i żoną stać się wśród szumu fal – koniecznie upewnijcie się, że rzeczywiście będzie to możliwe.

Drugim, nie mniej ważnym punktem do sprawdzenia, kiedy organizujecie ślub na plaży, jest sprawdzenie, kto jest właścicielem miejsca, na które się zdecydowaliście. Jeśli jest to plaża publiczna, wszelkie formalności będziecie załatwiać odpowiednio w urzędzie gminy lub urzędzie miasta. W przypadkach, kiedy wybrana przez Was lokalizacja należy do osoby prywatnej niezbędne będzie podpisanie umowy dzierżawy – to bardzo ważne, żeby wszystkie postanowienia spisane były na papierze, wówczas będziecie mogli dochodzić swoich praw w przypadku, gdyby któraś strona nie wywiązała się z umowy.

concept store
ślub nad morzem
fot. Shutterstock

Najwygodniejszą opcją z pewnością byłaby organizacja ślubu i wesela w hotelu z prywatną plażą. Często takie miejsca mają w swojej ofercie organizację ceremonii. Bez wątpienia jest to dla wszystkich bardzo komfortowa opcja ze względu na brak konieczności przemieszczania się po ceremonii.

Jak wybrać miejsce na ślub nad morzem?

Skoro wiesz już jakich formalności należy dopełnić, czas zająć się wyborem konkretnego miejsca. Zakładam, że zależy Wam na kameralnej plaży, tak, żeby w tych wyjątkowych chwilach nie towarzyszyło Wam zbyt wielu turystów, prawda?

Zobacz także: Najpiękniejsze plaże nad polskim morzem

Ważnym elementem, na który z pewnością powinniście zwrócić uwagę jest to, czy do plaży można komfortowo dotrzeć. Jeśli droga prowadzi przez las i wysokie wydmy Wasi goście (i Wy sami) będą mieli problem, żeby się tam dostać, szczególnie w eleganckich weselnych strojach. Z organizacyjnego punktu widzenia dobrze byłoby, gdyby wejście na miejsce ceremonii było bezpośrednio z deptaku.

To, co bardzo ważne w przypadku wyjazdowych ceremonii to baza noclegowa na miejscu. Wasi goście (i Wy sami) musicie przecież gdzieś spać, a wcześniej przygotować się do ceremonii. Niezależnie od tego, czy zdecydowaliście się opłacić Waszym gościom nocleg, czy zapewniają go sobie we własnym zakresie upewnijcie się, że będzie to możliwe.

katalog usługodawców wedding dream

Planujecie ślub nad morzem? Zwróćcie uwagę na te elementy!

Ślub nad morzem, jak każdy ślub w plenerze rządzi się nieco innymi prawami od klasycznych ceremonii, które odbywają się we wnętrzach Urzędu Stanu Cywilnego i sal weselnych. O czym warto pamiętać, żeby zapewnić wszystkim konfort i wygodę?

  • podest: jeśli planujecie ceremonię na plaży, warto rozważyć wynajęcie firmy, która zbuduje w tym miejscu podest. Wasi goście, szczególnie panie, z pewnością docenią, że nie będą musiały brodzić w piachu w szpilkach, a i panowie z ulgą powitają wiadomość, że tym razem piasek nie wsypie się im do butów.
  • ochrona przed upałem: wpiszcie w zaproszeniach prośbę o zabranie ze sobą okularów przeciwsłonecznych (przy okazji potraktujcie to jako afirmację idealnej pogody). To jednak nie wszystko. Jeśli chcecie zapewnić Waszym gościom dodatkowe źródło ochłodzenia, zamówcie w firmie, która będzie przygotowywać Waszą papeterię ślubną papierowe wachlarze i rozłóżcie je na krzesłach.
ślub nad morzem wachlarze
fot. Instagram/tomolyvi.cy
  • plan awaryjny: nie ma co ukrywać, pogoda w Polsce wciąż bywa kapryśna, a powiedzenia „z małej chmury duży deszcz” nie należy traktować wyłącznie w kategoriach przenośni. Jeśli więc planujecie ceremonię nad brzegiem morza upewnijcie się, że będziecie ją mogli szybko i bezproblemowo przenieść do pomieszczenia.
  • dekoracje i aranżacja przestrzeni: jeśli zdecydowaliście się na ceremonię na plaży publicznej albo takiej należącej do osoby prywatnej, musicie się liczyć z tym, że na miejscu trzeba będzie „zbudować” miejsce zaślubin. Znajdźcie na miejscu firmę, która zajmuje się takimi realizacjami i ma w nich doświadczenie. Potrzebne Wam będą: stół i krzesło dla urzędnika, krzesła dla Was i dla Waszych gości, dekoracje i, w przypadku ślubu cywilnego, miejsce do wyeksponowania godła.
ślub nad morzem
fot. Shutterstock

Ile kosztuje ślub nad morzem?

Czas na najważniejszą kwestię: koszty. Z jakimi opłatami wiąże się ceremonia ślubna nad brzegiem morza? Zacznijmy od tych najbardziej podstawowych. Za sporządzenie aktu małżeństwa i przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem USC w 2023 roku zapłacicie łącznie 1084 zł. Opłaty te reguluje Ustawa o opłacie skarbowej i Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie opłaty dodatkowej za przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego.

Dalej wkraczamy już w nieco mniej pewną materię. Wynajęcie przestrzeni, w tym przypadku plaży, na ceremonię może być zupełnie bezpłatne (niektóre urzędy miejskie wykorzystują później zdjęcia z ceremonii jako promocję regionu) – tak jest na przykład w Łebie, inne wymagają uiszczenia opłaty, która najczęściej wynosi kilkaset złotych (w Kołobrzegu wynosi ona 500 zł). Nieco inaczej jest w hotelach, które dysponują prywatną plażą – wówczas miejsce ceremonii jest zazwyczaj wliczone do pakietu ślubnego.

ślub nad morzem
fot. Shutterstock

Zdjęcie główne: SHutterstock

Rekomendowane artykuły