Najpiękniejsze plaże nad polskim morzem. Idealne miejsca na wypoczynek we dwoje

najpiękniejsze plaże

Wypad nad polskie morze niewątpliwie ma przynajmniej kilka zalet: można go zorganizować praktycznie z dnia na dzień, odległość (nawet z najdalszych zakątków kraju) nie jest przesadnie duża (da się ją bez problemu pokonać w jeden dzień), a wybrzeże jest całkiem dobrze skomunikowane z pozostałą częścią Polski, więc nad polskie morze można dotrzeć nie tylko samochodem, ale też pociągiem, autobusem, czy samolotem.

summer sale

Zanim jednak zdecydujesz się na spontaniczny, romantyczny wypad nad Bałtyk sprawdź, dokąd się udać. Przygotowaliśmy dla Ciebie ranking najpiękniejszych polskich plaż.

Najpiękniejsze plaże w Polsce: Chałupy

najpiękniejsze plaże: Chałupy
fot. Shutterstock

Choć wydawać by się mogło, że rozsławiona w latach 80. przez Zbigniewa Wodeckiego w przeboju „Chałupy welcome to” plaża bije rekordy popularności wśród turystów, prawda jest zgoła (nomen omen) inna.

Mimo zapierających dech w piersiach widoków, jasnego, drobnego piasku i bezkresnej morskiej tafli plaża w Chałupach to idealne miejsce dla tych, którzy tęsknią nie tylko za szumem fal, ale także za spokojem i szukają miejsca, gdzie odpoczną od tłumu. Co więcej, w Chałupach znajdują się właściwie dwie z najpiękniejszych plaż w Polsce. Miasteczko otoczone jest wodą z dwóch stron: od północy do Bałtyku, a od południa do zatoki.

Zobacz także: Jak mieć piękną skórę na lato? [10 sposobów na promienną cerę!]

Oczywiście, jeśli znacie tekst piosenki „Chałupy welcome to”, wiecie z pewnością, że ta część polskiego wybrzeża przez długi czas była mekką dla naturystów. Czasy się jednak zmieniają i teraz plaża w Chałupach stała się rajem dla kite- i windsurferów. Nic dziwnego – płytkie i spokojne wody Zatoki Puckiej stanowią doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych.

Dębki: najpiękniejsza plaża w Polsce?

najpiękniejsze plaże: Dębki
fot. Shutterstock

Bez wątpienia plaża w Dębkach jest najważniejszym atutem tego miasteczka. Nic dziwnego: bardzo szeroka i czysta, o drobnym, miękkim piasku z dziewiczym niemalże krajobrazem to naprawdę urokliwe miejsce na letni (i nie tylko) wypoczynek.

new drop

Dzięki temu, że krajobraz wciąż nie został zniszczony przez inwestycje deweloperskie, wciąż można tam spędzić prawdziwy urlop na łonie natury. Co więcej, już sam spacer na plażę w Dębkach to bardzo miłe doświadczenie. Przez to, że otoczona jest przez łagodne wydmy, dociera się do niej idąc przez nadmorski las. Kiedy już wyjdzie się z cienia drzew, otwiera się wspaniały widok na szeroką na sto metrów, piękną i czystą plażę.

Dodatkowym atutem tej plaży jest łagodne zejście do morza, co docenią szczególnie rodzice z małymi dziećmi. Ci, którzy chcą też aktywnie spędzić czas, mogą do dyspozycji wypożyczalnię sprzętu wodnego.

Plaża Duża i Plaża Mała na Helu

najpiękniejsze plaże: Hel
fot. Shutterstock

Hel od wielu lat jest mekką amatorów sportów wodnych. Warto jednak wiedzieć, że to, co wyróżnia najdalej na północ wysuniety punkt w Polsce to nie tylko idealne warunki do kite- czy windsurfingu, ale także dwa wspaniałe miejsca. Co ciekawe, mimo, że obie plaże: Duża i Mała znajdują się przecież w jednej miejscowości mają zupełnie odmienny charakter.

Duża Plaża to (jak sama nazwa wskazuje) nieco bardziej popularna, mocno imprezowa przestrzeń leżąca od strony morza. Mała Plaża znajduje się natomiast z drugiej strony cyplu, nieopodal fokarium i jest zdecydowanie bardziej kameralnym miejscem. Co ważne, obie pożone są niemal w środku miasta, więc nie ma tu żadnych problemów z infrastrukturą. Do wyboru jest mnóstwo barów, restauracji i sklepów.

Plaża w Rewalu

najpiękniejsze plaże: Rewal
fot. Shutterstock

Kiedy pojawia się hasło „najpiękniejsze plaże w Polsce”, wiele osób bez namysłu odpowie: Rewal. Nie dziwi nas to specjalnie, bo amatorzy nadmorskiego odpoczynku znajdą tu wszystko, o czym można marzyć.

Piękny, drobny, jasny piasek, łagodne zejście do morza i kilka wejść prowadzących przez malownicze zakątki (iglasty las lub wydmy). Dodatkowo okolica miasteczka oferuje wiele atrakcji: w pobliżu znajduje m.in. platforma widokowa i przepiękna latarnia morska w Niechorzu, można też przejechać się zabytkową kolejką wąskotorową.

Niewątpliwym atutem plaży w Rewalu jest też jej kameralny charakter (szczególnie w porównaniu do tych najpopularniejszych miejsc, jak Mielno, czy Jastarnia). Można też na nią przyjść z psem, co z pewnością docenią właściciele czworonogów.

Najpiękniejsze plaże w Polsce: Sarbinowo

najpiękniejsze plaże: Sarbinowo
fot. Shutterstock

Strzeżona plaża piaszczysta w Sarbinowie to miejsce, które co roku pojawia się w rankingach najpiękniejszych plaż w Polsce. Niewątpliwym atutem tego kąpieliska jest to, że dzięki zejściu bez problemu mogą się dostać również osoby niepełnosprawne.

New Drop

To kolejne miejsce, które, mimo swoich niezaprzeczalnych atutów, nie stało się jeszcze przesadnie popularne wśród turystów, dzięki czemu można tu zarówno skorzystać z uroków urlopu w nadmorskim kurorcie i nieco odpocząć od zgiełku. Co więcej, na murze oporowym jakiś czas temu powstał deptak, z którego roztacza się wspaniały widok na wybrzeże – to świetne miejsce nie tylko do klasycznego relaksu, ale też długich, romantycznych spacerów i wspólnego delektowania się pięknymi zachodami słońca.

Jak zachowywać się na plaży?

Warto pamiętać, że, żeby najpiękniejsze plaże w Polsce takie pozostały, musimy stosować się do pewnych reguł. Niestety, wielu turystów wciąż nie dba o wspólną przestrzeń, nie sprzątają po sobie, co sprawia, że nawet najbardziej urokliwe zakątki tracą swój urok. I choć pobyt nad morzem z założenia jest czasem beztroski, nie wolno zapominać o 4 ważnych aspektach pobytu na plaży:

  • śmieci – to, w jakim stanie opuszczamy plażę, świadczy o nas samych. Nie ma nic złego w piciu lub jedzeniu pomiędzy słonecznymi kąpielami, ale nie wolno pozostawiać po sobie żadnych śmieci. Co więcej, jeśli zauważymy, że obok nas leży pusta butelka, należy również ją sprzątnąć;
  • papierosy – palenie papierosów w miejscach publicznych nie należy do zachowań, które warto powielać. Na plażach są miejsca, np. przy koszach na śmieci, gdzie możemy spokojnie zapalić, bez przeszkadzania innym. Niedopałki zakopane w piasku nie służą nikomu, a tylko zaśmiecają środowisko;
  • bezpieczeństwo – należy pamiętać, by stosować się do komunikatów przekazywanych przez ratowników odnośnie kąpieli. Drugą istotną kwestią jest pilnowanie swoich pociech i nie pozostawiać ich samych nad morzem czy w morzu;
  • kultura osobista – urlop jest po to, aby odreagować i cieszyć się życiem. Jednak nasze zachowanie nie powinno odbierać radości innym osobom. Nie należy więc krzyczeć, słuchać zbyt głośno muzyki albo rzucać piaskiem.

Rekomendowane artykuły