Jak poradzić sobie z trądzikiem przed ślubem? Skuteczne sposoby!

skóra trądzikowa u panny młodej

Co to jest trądzik?

Trądzik to jedna z najczęstszych chorób skóry i wbrew pozorom dotyka nie tylko nastolatków w okresie dojrzewania. Z trądzikiem mierzy się również wielu dorosłych. Choroba spowodowana jest nadmierną produkcją sebum przez gruczoły łojowe skóry. Dochodzi wtedy do zatkania porów i powstawania zaskórników, zmian ropnych i tworzenia się stanów zapalnych. Trądzik występuje głównie na twarzy, plecach i ramionach.

janachowska.pl

Do ślubu zostało Wam już tylko pół roku?
Zobaczcie, co musicie zrobić – wszystko znajdziecie w tym artykule!

Jak pozbyć się trądziku?

Wiesz już, że to nieprawda, że trądzik dotyczy tylko nastolatków. Dorośli borykają się ze zmianami skórnymi i stanami zapalnymi równie często. Jeśli i Ty na co dzień walczysz z uporczywym trądzikiem i nie wiesz, jak sobie z nim poradzić – koniecznie czytaj dalej.

concept store

Trądzik może występować na różnych obszarach skóry, a objawy różnią się w zależności od nasilenia choroby. U kobiet stopień wykwitów na twarzy może być zależny również od cyklu miesiączkowego. Trądzik to niełatwy i bardzo uciążliwy przeciwnik, ale na szczęście istnieją sprawdzone metody, dzięki którym Twoja skóra będzie gładka i promienna. Zobacz, jak poradzić sobie z trądzikiem przed ślubem!

Konsultacja dermatologiczna

Pierwszym krokiem w walce z trądzikiem, nie tylko przed ślubem, powinna być wizyta u dermatologa. To ważne, szczególnie jeśli przybiera ciężką formę, w której wykwity są bolesne i powodują powstawanie blizn.

Specjalista oceni stan Twojej skóry i zaproponuje odpowiednią terapię, dostosowaną do potrzeb Twojej skóry. Może zalecić Ci m.in. terapię farmakologiczną, która obejmuje leki doustne i specjalistyczne kremy. Najważniejsze jest, żeby zacząć działać jak najwcześniej, aby w razie potrzeby móc wprowadzić ewentualne zmiany w sposobie leczenia wykwitów.

Zdrowa dieta na trądzik

To, co jesz, może mieć bezpośredni wpływ na stan Twojej skóry. Wyraźnie widać związek między dietą, a powstawaniem zmian trądzikowych, choć u każdego produkty zapalne, które dodatkowo potęgują powstawanie zmian mogą być inne. Na co dzień powinnaś unikać przetworzonej żywności, tłustych potraw i słodyczy oraz napojów gazowanych.

Warto natomiast wprowadzić do diety nieco więcej produktów pełnoziarnistych, warzyw i owoców. Nie możesz też zapominać o nawodnieniu – odpowiednie nawodnienie to klucz do lepszego samopoczucia i zdrowej skóry.

Na rozwój trądziku wpływa wiele czynników, takich jak predyspozycje genetyczne, styl życia czy sposób pielęgnacji, jednak równie duże znaczenia mają nawyki żywieniowe. Jeśli masz trądzik i podejrzewasz, że dieta może mieć na to wpływ, przyjrzyj się temu, co jesz na co dzień i próbuj zwracać uwagę na to, jakie produkty sprawiają, że stan Twojej cery się pogarsza.

Regularne oczyszczanie skóry

Oczyszczanie to podstawa pielęgnacji cery ze skłonnością do trądziku. Skórę powinnaś oczyszczać regularnie – rano i wieczorem. Dzięki temu usuniesz ze skóry nadmiar sebum, brud i zanieczyszczenia. Ważne jest, żebyś w codziennej rutynie stosowała kosmetyki, które nie podrażniają skóry i dodatkowo nie zatykają porów. Do skóry trądzikowej świetnie sprawdzają się m.in. dermokosmetyki. Skuteczne dermokosmetyki możesz dostać w aptekach, ale i dobrych drogeriach. Ich wybór warto skonsultować z dermatologiem.

oczyszczanie skóry trądzikowej

Jakie są najczęściej popełniane błędy przy oczyszczaniu skóry?

  • Spanie w makijażu – demakijaż to absolutna podstawa! Kiedy nie zmywasz makijażu wieczorem, ma to bardzo zły wpływ na stan Twojej skóry. Przykryta podkładem, pudrem i innymi kosmetykami, nie tylko nie ma siły na regenerację, ale też nie może swobodnie oddychać, co sprzyja powstawaniu niedoskonałości.
  • Oczyszczanie płynem micelarnym – płyn micelarny doskonale nadaje się do demakijażu, ale nie służy do oczyszczania skóry. Dokładne oczyszczenie to oczyszczenie dwuetapowe – najpierw demakijaż, później oczyszczenie łagodną pianką, olejkiem lub żelem.
  • Zbyt agresywne oczyszczanie – skórę powinnaś oczyszczać TYLKO dwa razy dziennie, nie więcej i nie mniej. To samo dotyczy peelingu – stosuj go raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu i zrezygnuj ze zbyt mocnych kosmetyków. Oczyszczanie i peeling pomagają pozbyć się martwego naskórka i poprawić wygląd cery, ale jeśli są stosowane zbyt często mogą zaburzyć barierę hydrolipidową Twojej skóry.

NIE dla wyciskania pryszczy!

Na Twojej twarzy pojawiają się kolejne wypryski i najchętniej po prostu byś je wycisnęła? Zdecydowanie lepiej jest tego nie robić, uwierz mi na słowo. Wyciskając pryszcze narażasz się nie tylko na powstawanie kolejnych wykwitów, ale też powstawanie blizn i przebarwień.

W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do powstawania poważnych stanów zapalnych, np. zapalenia zatok czy zapalenia żył twarzy. Zasada niewyciskania zmian dotyczy zarówno dużych wykwitów, jak i bolesnych wyprysków podskórnych. Żeby złagodzić zmiany możesz stosować antybakteryjne żele na zmiany skórne, które przyniosą ulgę i pomogą uporać się ze stanem zapalnym oraz plastry na pryszcze. Gwiazdki, serduszka lub klasyczne kółka – wybór jest spory i na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Jak bezpiecznie pozbyć się pryszcza?

Czasami zmiana jest tak niefortunna, że czujesz, że musisz się jej pozbyć, nie ma na to rady. Najważniejsze, żebyś nie robiła tego w domu. Umów wizytę u kosmetyczki – mechaniczne oczyszczanie twarzy powinno odbyć się w całkowicie sterylnych warunkach i tylko w przypadku w pełni dojrzałych zmian. Dziś coraz częściej przyszłe Panny Młode decydują się natomiast na inne, bardziej skuteczne zabiegi, takie jak:

  • Zabiegi kwasami
  • Peelingi chemiczne
  • Mikrodermabrazja
  • Mezoterapia igłowa

Pozbywanie się martwego naskórka

Eksfoliacja, czyli po prostu peeling, pozwala pozbyć się martwego naskórka. Nagromadzenie naskórka prowadzi do zatkania porów, a stąd już krótka droga do wyprysków i wykwitów. Zablokowane pory to nic miłego, dlatego pamiętaj o regularnym stosowaniu peelingu. Wybieraj jednak peelingi, które są delikatne – unikaj za to tych z ostrymi ziarenkami, które mogą podrażnić skórę.

peeling na twarz

WAŻNE!

Wiele osób, które zmagają się z trądzikiem rezygnuje z peelingu, w obawie przed dalszymi podrażnieniami. To oczywiście błąd. Peeling, szczególnie przy skórze z tendencją do trądziku, jest jednym z najlepszych sposobów na odzyskanie pięknej i zdrowej cery.

Oczyszczające maseczki na twarz

Codzienna pielęgnacja to jedno, ale dodatkowe dbanie o skórę to coś zupełnie innego. Twoja skóra musi zmagać się z działaniem wielu niesprzyjających czynników, takich jak zmienne temperatury, wiatr, etc., dlatego nic dziwnego, że czasem potrzebuje dodatkowej troski.

Oprócz codziennej rutyny pielęgnacyjnej, warto zafundować swojej twarzy małe SPA. Dwa razy w tygodniu znajdź kilka minut na maseczkę oczyszczającą. Maseczka pomoże Ci skutecznie oczyścić skórę, zregenerować ją i usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Twoja skóra będzie gładka, elastyczna i promienna.

Ograniczenie stresu

Czy wiesz, że stres jest jednym z największych powodów występowania trądziku? Tuż obok predyspozycji genetycznych, to właśnie stres najczęściej powoduje trądzik u osób dorosłych. Stres wpływa nie tylko na Twoje ogólne samopoczucie, ale i kondycję Twojej skóry.

Dlatego warto zwolnić i zadbać o odpowiednią dawkę relaksu. Wiem, że to niełatwe, zwłaszcza, kiedy masz ślub na głowie, ale zaufaj mi – naprawdę warto. Znajdź czas na spacery, jogę czy ulubioną książkę.

jak pozbyć się trądziku

Latem chcesz, by Twoja skóra była gładka i rozświetlona?
Poznaj 10 sposobów na promienną skórę przez całe lato!

Odpowiednie kosmetyki i produkty do makijażu

Cera trądzikowa jest wymagająca więc konieczne jest również stosowanie odpowiednich kosmetyków – tych do makijażu również. To nieprawda, że przy trądziku należy całkowicie zrezygnować z makijażu, musisz jednak wybrać takie produkty, które nie będą dodatkowo pogarszać stanu Twojej cery i pozwolą skórze oddychać.

W sklepach szukaj produktów do makijażu, które są niekomedogenne, czyli takie, które w składzie mają lekkie substancje nieblokujące porów.  Zwróć też uwagę, by Twój makijaż zawsze miał matowe wykończenie – rozświetlanie dodatkowo podkreśli i uwidoczni zmiany skórne.

Makijaż dla Panny Młodej z cerą trądzikową

Panna Młoda w dniu ślubu chce czuć się i wyglądać pięknie. To wyjątkowa chwila, dlatego wszystko musi być idealne – również makijaż. Czy makijaż na skórze trądzikowej różni się od tego standardowego? Czy może wyglądać dobrze i czy musi być bardzo ciężki, żeby przykryć wszelkie zmiany na skórze? Odpowiednie oczyszczenie i przygotowanie skóry oraz bezpieczne kosmetyki i dermokosmetyki do makijażu sprawią, że make up ślubny będzie nieskazitelny! O czym należy pamiętać przy makijażu cery trądzikowej?

  • Czyste gąbki i pędzle – te brudne od produktów są idealnym siedliskiem dla bakterii
  • Nawilżenie skóry i baza pod makijaż, żeby uregulować wydzielanie sebum
  • Lekki, antybakteryjny podkład, puder i korektor do twarzy
  • Bronzer i róż z efektem matującym

Regularność i cierpliwość

Swoją drogę do pięknej skóry rozpocznij już na kilka, a nawet kilkanaście miesięcy przed ślubem. To długi i żmudny proces, ale jest zdecydowanie wart swoich efektów. Jeżeli jednak zaczniesz dbać o skórę trądzikową na kilka tygodni przed Twoim wielkim dniem, możesz być rozczarowana, bo efekty nie będą dla Ciebie zadowalające. Pamiętaj, że poprawa stanu cery wymaga czasu, a zmiany zobaczysz nie po tygodniu, ale miesiącach regularnej pielęgnacji.

Jak poradzić sobie z trądzikiem przed ślubem? Zacznij z odpowiednim wyprzedzeniem!

Trądzik u Pana Młodego – jak sobie z nim radzić?

Trądzik może dotyczyć nie tylko Panny Młodej, ale i Pana Młodego. On również w dniu ślubu chce wyglądać jak najlepiej. Dlatego również w jego przypadku kluczowe jest odpowiednie leczenie, regularna pielęgnacja i zmiana niektórych nawyków. Trudny do kontrolowania trądzik warto skonsultować z dermatologiem, bo może być konieczne wdrożenie specjalistycznego leczenia.

trądzik u pana młodego

Rodzaje trądziku u mężczyzn

  • Trądzik pospolity – to najczęściej występująca forma trądziku, charakteryzuje się zaskórnikami, krostami i zmianami zapalnymi
  • Rosacea, czyli trądzik różowaty – objawia się dużym zaczerwienieniem skóry, widocznymi naczyniami krwionośnymi i krostami
  • Trądzik inwazyjny – ciężka forma trądziku, w której pojawiają się głębokie, bolesne guzki i torbiele
  • Hormonalny trądzik – przyczyną są nieprawidłowości hormonalne w organizmie, przez co zwiększa się m.in. produkcja sebum
  • Trądzik ropowiczy – objawia się dużymi zmianami i cystami ropnymi, które są nie tylko bolesne, ale też często zostawiają po sobie wyraźne, nieestetyczne blizny

Jak poradzić sobie z trądzikiem przed ślubem – sposoby dla Pana Młodego

Sposoby na pozbycie się trądziku u mężczyzn nie różnią się bardzo od tego, co zalecane jest w przypadku kobiet. Skóra trądzikowa zawsze potrzebuje regularnej pielęgnacji, delikatnych kosmetyków i dokładnego oczyszczenia. Jak mężczyźni mogą poradzić sobie z trądzikiem przed ślubem (i nie tylko)?

  • Wizyta u dermatologa, który zarekomenduje odpowiednie leczenie farmakologiczne lub nową rutynę pielęgnacyjną
  • Regularne oczyszczanie skóry i unikanie kosmetyków, które w składzie mają alkohol – mogą dodatkowo podrażniać skórę
  • Dbanie o czystość akcesoriów do golenia – pędzli, maszynki, etc. i wybór odpowiednich kosmetyków o naturalnym składzie
  • Dieta bogata w cynk, by łagodzić stany zapalne skóry

Rekomendowane artykuły