Jak przygotować się do roli męża? Porady dla przyszłych panów młodych

jak przygotować się do roli mężą

Czy do roli męża trzeba się przygotować?

Kiedy zostajesz mężem przyjmujesz nie tylko obrączkę, ale też wielką odpowiedzialność. Czy trzeba się do tego przygotować? Odpowiedź jest prosta. Bycie mężem oznacza budowanie życia z drugą osobą, a to nie zawsze jest łatwe. Nie ma jednej uniwersalnej recepty na udane małżeństwo, jednak świadome podejście pozwoli Ci uniknąć wielu błędów i nieporozumień. Gdy przekonasz się, jak przygotować się do roli męża, łatwiej będzie Ci sprostać wyzwaniom, jakie mogą pojawić się na Waszej wspólnej drodze. Samo „tak” przed ołtarzem czy w urzędzie, to dopiero początek. Prawdziwa praca nad związkiem zaczyna się po ślubie.

Jak wspierać przyszłą żonę?

Planowanie ślubu i wesela to świetny czas na praktyczne ćwiczenie wszystkich umiejętności, które w małżeństwie okażą się niezbędne. Bez względu na to, czy planujecie wielkie wesele czy małe przyjęcie wśród najbliższych, planowaniu zawsze towarzyszy stres – czasem naprawdę duży. Nie jest łatwo rozmawiać i budować, kiedy oboje jesteście pod presją, jednak zarówno wtedy, jak i w „prawdziwym” życiu, takie sytuacje po prostu się zdarzają.

Jeżeli widzisz więc, że Twoja narzeczona zaczyna być przytłoczona i zmęczona, przestań chować się przed obowiązkami i znajdź sposób, by odciążyć ją w przygotowaniach. Bądź aktywny, przejmij tę część, którą jesteś w stanie ogarnąć samodzielnie, a kiedy tylko macie na to chwilę, spędźcie ją razem. Takie krótkie momenty wyrwane z wypełnionego po brzegi obowiązkami dnia, są dla Was bardzo ważne.

carsy

Rola mężczyzny w małżeństwie – stereotypy

Stereotypy dotyczące roli mężczyzny w małżeństwie niestety wciąż są obecne w społeczeństwie i nadal mają się całkiem nieźle. Przyszły Pan Młody często doznaje presji i nacisku, że to on powinien „nosić spodnie” w związku. To oczywiście tylko jeden z wielu krzywdzących (i nieprawdziwych!) stereotypów.

Jakie inne stereotypy na temat roli męża możesz usłyszeć?

  • Mężczyzna jest głównym żywicielem rodziny – to na nim spoczywa odpowiedzialność za utrzymanie rodziny, podczas gdy kobieta zajmuje się domem i dziećmi;
  • „Głową rodziny” zawsze jest mężczyzna – on podejmuje najważniejsze decyzje, on decyduje i posiada pełną kontrolę nad różnymi aspektami życia rodzinnego. Żona podporządkowuje się jego woli i przestrzega ustalonych przez niego zasad;
  • Chłopaki nie płaczą – to jedna z największych bzdur wpajanych mężczyznom już od małego. Mężczyźni mają być silni i nie okazywać emocji. Nie mogą pozwolić sobie na chwilę słabości, a wyrażanie uczuć postrzegane jest jako słabość.

Na szczęście stereotypy nijak mają się do rzeczywistości. Każdy związek jest inny, jednak każdy powinien opierać się na wzajemnym szacunku i współpracy. Przełamywanie stereotypów to jeden z pierwszych i najważniejszych kroków na drodze do budowania wspólnej przyszłości.

szczęśliwe małżeństwo

Zobacz, jak wygląda dzień ślubu z perspektywy mężczyzny – z przymrużeniem oka! 😉

Partnerstwo w związku – na czym tak naprawdę polega?

Partnerstwo oznacza, że oboje macie w związku równe prawa, oboje angażujecie się w budowanie i rozwijanie Waszej relacji. To proces, który nieustannie udoskonalacie, tak żeby Wasze małżeństwo było zgodne i dobre. Jak przygotować się do roli męża jako partnera w związku? Jak budować taki związek?

new drop
  • wspólne podejmowanie decyzji – oboje bierzecie udział w podejmowaniu ważnych (ale i mniej ważnych) decyzji dotyczących Waszego związku, stawiacie na rozmowę i szukanie kompromisów;
  • szacunek – partnerstwo wymaga szanowania drugiej osoby: jej poglądów, racji i przekonań bez oceniania i krytykowania;
  • wspólne cele – oboje zakładacie wspólne cele dla Waszego związku i konsekwentnie je realizujecie, wzajemnie się wspierając i motywując;
  • podział obowiązków – oboje angażujecie się w życie Waszej rodziny, a obowiązki dzielicie w sposób sprawiedliwy i dostosowany do Waszych możliwości;
  • komunikacja – związek to przede wszystkim rozmowa. Otwarta i szczera komunikacja, pełna zaufania i zrozumienia, bez pretensji i wyrzutów;

Pamiętaj, że „równo” nie zawsze oznacza „tak samo”. Przyjęło się, że partnerstwo w związku polega na dawaniu sobie „po równo”, co oznacza, że każdy z partnerów daje z siebie 50%, przez co razem tworzą harmonijną całość. To piękne, ale niestety – tylko w teorii. W prawdziwym życiu, nie zawsze jesteśmy w stanie dać z siebie 50%, czasem ledwo możemy wykrzesać jeszcze mniej. I to normalne. Partnerstwo polega na tym, by wtedy, kiedy Twój partner lub partnerka nie są w stanie dać z siebie więcej, Ty pokrywasz ten brak. Tak wygląda związek: czasami dajesz z siebie 50%, a czasami 90% i to jest ok!

Poznaj język miłości Twojej żony

Czy wiesz, że każdy z nas ma swój własny język miłości? To nasz indywidualny sposób na wyrażanie uczuć, taki który najbardziej pozwala nam wyrazić to, co czujemy i jak ważna jest dla nas druga osoba. Zazwyczaj nasz język miłości to połączenie dwóch z nich, zdarza się też, że często okazujemy miłość jednym z jej języków, jednak od naszego partnera wymagamy okazywania miłości w zupełnie inny sposób.

Nie ma tutaj „dobrego” i „złego” sposobu – każdy język miłości jest nieco inny i właśnie to jest w nich najpiękniejsze. Jeśli zależy Ci na budowaniu szczęśliwego związku, warto jest poznać język miłości Twojej przyszłej żony. Poznanie i wykorzystywanie jej języka miłości pomoże Wam w tworzeniu wyjątkowej więzi opartej na zaufaniu i wzajemnej trosce. Jakie są języki miłości?

  • Słowa
  • Pomoc
  • Wspólny czas
  • Prezenty
  • Dotyk
jak się przygotować do roli męża

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat języków miłości i przekonać się, jakimi językami posługujesz się Ty i Twoja przyszła żona? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Języki miłości – czy kochacie tak samo?

New Drop

Jak przygotować się do roli męża: przyjaźń

Mówi się, że związek opiera się na miłości. To oczywiście prawda, ale oprócz miłości, w związku równie ważna jest…przyjaźń. Kiedy mija zauroczenie, kiedy motyle w brzuchu ustępują codzienności, Ty i Twoja przyszła żona musicie się też po prostu lubić!

Zakochanie to piękny stan, ale miłość wymaga od Was obojga wiele pracy. Zdecydowanie łatwiej jest wykonywać ją z przyjacielem u boku. Nawet po ślubie Wasz związek to wciąż „otwarty projekt”, o który musicie dbać i nieustannie go udoskonalać.

Nie pozwól, by ślub zmienił to, jak świetnie się ze sobą bawicie i jak wciąż staracie się o swoje względy. Małżeństwo oparte na przyjaźni to solidna podstawa udanego związku. Wspólne pasje, zabawa i rozmowy sprawiają, że w związku zawsze jest bliskość, zaufanie i zrozumienie. Nie odpuszczaj, bądź obecny i stale rozwijaj więź między Wami.

Zasada 2-2-2

To bardzo prosta, ale i niesamowicie skuteczna metoda na umocnienie relacji w małżeństwie już od samego początku. Stworzyła ją amerykańska terapeutka i autorka książek dla par, Laura Silverstein. W małżeństwie bardzo łatwo popaść w rutynę i zgubić się w otchłani codzienności. Zawsze jest coś do zrobienia, zawsze jest coś jeszcze do załatwienia, zawsze jest COŚ. Tylko gdzie w tym wszystkim WY? Żeby nie odsunąć związku na dalszy tor i zawsze pamiętać o tym, jak ważne w Waszym życiu jest nieustanne umacnianie Waszej więzi, warto stosować metodę 2-2-2. Na czym ona polega?

Randka co dwa tygodnie
Wyjazd na weekend co dwa miesiące
Tygodniowe wakacje we dwoje co dwa lata

Jak być dobrym mężem?

Dość trywialne pytanie, prawda? Jednak pada nieustannie. Dobrym mężem się jest, a nie bywa. A to oznacza, że codziennie musisz wkładać w Wasz związek wysiłek i trud. To praca, ale naprawdę przyjemna. W końcu, czy jest coś co bardziej wynagrodzi Ci te starania niż udany, szczęśliwy związek? Chcesz być dobrym mężem? Oto kilka wskazówek:

  • Komunikacja – bądź otwarty i uczciwy, rozmawiaj o problemach i słuchaj wtedy, kiedy Twoja żona chce opowiedzieć o swoich;
  • Empatia – zrozumienie i wsparcie to ważne elementy każdej relacji. Nawet jeśli Tobie coś wydaje się błahe, ale ma ogromne znaczenie dla Twojej żony, postaraj się zrozumieć jej uczucia, szczególnie w trudnych dla niej chwilach;
  • Szacunek – szanuj ją jako osobę, jej poglądy, marzenia, cele. Traktuj swoją żonę jak partnerkę;
  • Wsparcie – bądź dla niej wsparciem, bez względu na sytuację upewnij ją, że jesteś jej bezpiecznym miejscem;
  • Równowaga – znajdź równowagę między pracą, rodziną i własnym rozwojem. Dbaj o siebie i swoje potrzeby, ale bądź też obecny w Waszym związku;
jak przygotować się do roli męża

Po prostu bądź

Czasami najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić jako mąż, to po prostu być dla swojej żony – słuchaj jej, angażuj się emocjonalnie, pokaż, że jesteś gotowy, by wspierać ją we wszystkim. Twoja obecność i miłość to tak naprawdę wszystko, czego ona potrzebuje. Stosuj język „my” zamiast „ja”, by podkreślić jedność w Waszym związku, to pomoże Wam budować więź i pokazać, że jesteście drużyną, która gra do jednej bramki. Jednocześnie nie zapominaj o sobie – pielęgnuj swoje pasje, rozwijaj umiejętności, dbaj o psychiczny dobrostan. Tylko wtedy, kiedy dbasz o siebie, jesteś w stanie zadbać o swoją żonę.

Rekomendowane artykuły