37 błędów, których powinien unikać pan młody

pan młody

Osobiście poinformuj najbliższych o zaręczynach

Po zaręczynach nie zapomnij zadzwonić do rodziny i przyjaciół. Z pewnością będą chcieli usłyszeć tą cudowną informację bezpośrednio od ciebie, a nie ze zdjęcia na Facebooku lub Instagramie, które najpewniej opublikujesz kilka dni później.

janachowska.pl

Rozdawanie słownych zaproszeń na ślub

Świeżo po zaręczynach, jeszcze w emocjach z nimi związanymi możesz ulec pokusie, by powiedzieć niektórym ludziom, że zostaną zaproszeni na ślub. Postaraj się powstrzymać od takich ustnych deklaracji. Poczekaj, aż usiądziesz z narzeczoną i na spokojnie omówicie konkretną listę gości.

Brak kontroli nad budżetem weselnym

Kiedy rozpocznie się planowanie ślubu i wesela, ty i twoja narzeczona będziecie kuszeni różnymi ciekawymi propozycjami oraz ofertami i możecie zbyt pochopnie podjąć jakąś decyzję. Przed podpisaniem jakichkolwiek umowy z dostawcami opracuj z przyszłą żoną rozsądny budżet, którego będziecie się trzymać w trakcie wyboru wszelkich atrakcji.

concept store
skarbonka na budżet weselny
fot. Shutterstock.com

Sprawdź: Mały budżet, duży efekt na wesele: jak zorganizować wesele z wykorzystaniem personalizowanych dekoracji?

Niespotykanie się z dostawcami usług weselnych

Towarzysz swojej drugiej połówce na spotkaniach z dostawcami, takimi jak DJ, florystka, firma cateringowa, itp. Są to usługodawcy, u których wydasz najwięcej gotówki, dlatego ważne jest, aby uczestniczyć w tych spotkaniach, wyrażać swoją opinię i wspierać przyszłą żonę w decyzjach.

Planuj wraz z żoną oprawę ślubu i wesela

Twoja partnerka może zagubić się w morzu tablic na Pintereście i magazynach poświęconych planowaniu ślubu. Nie oznacza to, że powinieneś być nieobecny podczas tego procesu. Staraj się jej doradzać oraz wyrażaj swoją opinię. Wspólnie sprawniej podejmiecie wszelkie decyzje.

summer sale

Przemyśl dawanie napiwków usługodawcom

Tworząc budżet weselny planujecie z wyprzedzeniem koszty konkretnych usług. Poza tymi, które mogą pojawić się dodatkowo, po drodze często młodzi sami generują kolejne spontanicznie wydatki, dając napiwki np. paniom śpiewającym w kościele lub orkiestrze grającej na weselu. Oczywiście, jeśli będziecie chcieli w ten sposób wynagrodzić ich pracę to będzie to miły gest, jednak najlepiej ustalić takie kwestie wcześniej, aby później nie mieć problemu z brakującą gotówką.

Sprawdź: Tanie wesele: 13 sprytnych sposobów na zmniejszenie kosztów

Nie mów „nie obchodzi mnie to”

Zapamiętaj to zdanie, ponieważ jest to naprawdę jedna z najgorszych rzeczy, które możesz powiedzieć podczas procesu planowania ślubu! Nawet jeśli okaże się, że jesteś obojętny na jakiś szczegół, postaraj się naprawdę przyjrzeć różnym opcjom i mieć opinię tak czy inaczej.

Czekanie do ostatniej chwili, aby się zaangażować

Bądź zaangażowany przez cały proces planowania waszej uroczystości. W ten sposób nie obudzisz się tydzień przed własnym ślubem, zastanawiając się, jak będzie wyglądać sala weselna lub o której masz się pojawić na ceremonii.

Zapominanie o prezentach dla drużbów

Chociaż bycie drużbą to fajna praca i pewnego rodzaju wyróżnienie to najczęściej wymaga poświęcenia sporo czasu przez wytypowane przez was osoby, pełniące te funkcje. Pamiętaj, aby podziękować im przemyślanym prezentem, najlepiej w dniu ślubu. Z pewnością będzie to dla nich bardzo miłe wyróżnienie.  

Planowanie zbyt wielu niespodzianek

Chociaż niektóre niespodzianki mogą być ekscytujące i zabawne dla przyszłej żony, ogranicz je do minimum podczas procesu planowania ślubu. Lepiej jest otwarcie komunikować się ze swoją partnerką o tym, czego chcesz ty oraz dopytać o jej wizje.

Przesuwanie własnych granic podczas wieczoru kawalerskiego

Twój wieczór kawalerski oczywiście powinien być świetną zabawą dla ciebie i twoich przyjaciół, ale pamiętaj z jakiej okazji ta impreza jest organizowana. Jeśli zdarzy ci się zrobić coś bardzo głupiego lub wydasz połowę swojego ślubnego budżetu, mogą pojawić się konsekwencje, z którymi będziesz musiał się uporać po zakończeniu tej imprezy.

Sprawdź: 9 niezawodnych pomysłów na wieczór kawalerski

Zapominanie o rozmowie z kolegami z lat szkolnych

Być może znałeś tych facetów już w przedszkolu, ale jeśli przez lata nie imprezowaliście wówczas ważnym jest, abyś bardzo delikatnie porozmawiał z nimi na temat ich zachowania w dniu twojego ślubu. Daj im do zrozumienia, że chcesz, żeby wyśmienicie się bawili, ale może nie w stylu waszych imprez z czasów nastoletnich czy studenckich.  

Łagodź konflikty

Jeśli coś cię rozzłości podczas procesu planowania ślubu — lub nawet na weselu — spróbuj wycofać się z konfliktu i mądrze załatwić tą sprawę. Wyrzuć negatywną energię na bok i postaraj się dojrzale podejść do tematu.  

Imprezowanie z gośćmi w przeddzień ślubu

Często zdarza się, że na ceremonię zaślubin rodzina przyjeżdża poprzedniego dnia, ponieważ mają długą drogę do pokonania i potrzebują wypocząć przed ceremonią. W naszej kulturze jest tradycja przywitania takich gości i zapewnienia im odpowiednich warunków do wypoczynku. Pamiętaj jednak, aby nie dać się namówić wesołym weselnikom na wznoszenie zbyt wielu toastów w dzień przed ślubem. Ważne jest, abyś w jednym z najważniejszych dni w życiu czuł się dobrze i nie musiał brać tabletek na kaca.  

Traktowanie dnia ślubu jako coś oczywistego

Dzień ślubu minie bardzo szybko. Pamiętaj, aby cieszyć się każdą chwilą, delektować się nią i zapamiętywać, żeby przynajmniej w myślach później odtwarzać to ważne dla was wydarzenie.

Odejście od planu dnia ślubu

Każda godzina w dniu ślubu powinna zostać skrupulatnie zaplanowana, aby wszystko przebiegało sprawnie. Jeśli np. planujesz rano wizytę u fryzjera, upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu, aby wrócić do domu/hotelu lub miejsca imprezy o wyznaczonej porze.

Wzniesienie o jeden toast za dużo

Twoja rodzina i przyjaciele będą chcieli razem z tobą wznosić toasty „na zdrowie”. Pamiętaj, aby mieć na uwadze ile jesteś w stanie takich toastów wypić, ponieważ jesteś jedną z dwóch najważniejszych osób na weselu, więc warto, abyś trzymał się na nogach o własnych siłach do końca imprezy.  

Zbyt wczesne zrzucanie krawata lub muchy

Bywa, że parę młodą bardzo ponosi na parkiecie i jest to zrozumiałe w sytuacji celebrowania swojego święta z najbliższymi ludźmi. Zanim jednak jako pan młody postanowisz pozbyć się krawata, muchy czy marynarki upewnij się, że fotograf i kamerzysta przestali już pracować. Dla większości par młodych zdjęcia i film są świetną pamiątką i chcieliby prezentować się na nich jak najlepiej.  

Nieudzielenie pomocy przy ostatnich zadaniach związanych z weselem

W dniu ślubu o poranku zapytaj swoją żonę, czy są jakieś zadania z ostatniej chwili, które możesz wraz z nią domknąć lub sam się nimi zająć. Nawet jeśli nie planowaliście się widzieć rano w tym dniu, pomocny telefon lub nawet szybki SMS załatwią sprawę, a z pewnością będzie to bardzo miły gest w kierunku przyszłej żony.

Zbyt wczesne podpisywanie umów

Zanim zapłacisz jakiemukolwiek usługodawcy ślubnemu lub podpiszesz umowę przejrzyj ją kilka razy. Dokładnie sprawdź opinie o konkretnej firmie oraz zaznacz na piśmie wszelkie warunki umowy, które chcesz zmienić/dostosować do własnych potrzeb.

podpisywanie dokumentów
fot. Shutterstock.com

Brak wsparcia partnerki, gdy dochodzi do wpadek

Bardzo prawdopodobne jest, że  przynajmniej jednak rzecz lub plan pójdzie nie tak w dniu waszego ślubu. Zamiast mówić, że wszystko będzie dobrze, pomóż swojej drugiej połówce wymyślić plan B na niektóre ewentualności, a jeśli nie przewidzicie tego wcześniej reaguj na bieżąco tak, aby takie wpadki nie zniszczyły całkowicie nastroju przyszłej żony.

Zapominanie o jedzeniu

Nigdy nie myślałeś, że zapomnisz jeść, prawda? W tym wielkim dla ciebie dniu możesz zostać tak pochłonięty przez obowiązki i emocje, że istnieje duże prawdopodobieństwo nieodczuwania głodu.  Nie popełniaj tego błędu i poświęć czas na zasilenie organizmu w niezbędną energię. Przed uroczystością wpiszcie w plan dnia ślubu porządne śniadanie lub obiad. Podczas samego wesela pomiędzy toastami pamiętaj, aby przynajmniej sięgać po przekąski, które z pewnością wpłyną na to, że będziesz miał dużo więcej sił do wspólnych zabaw z gośćmi.  

Spontaniczne toasty

Jeśli planujesz podczas wesela komuś oficjalnie dziękować, jak np. rodzicom, dziadkom lub świadkom to poświęć trochę czasu przed ceremonią na spisanie słów, które chcesz przekazać. Bardzo często w momentach tuż przed wygłoszeniem publicznej mowy stres sprawia, że zapominamy, co mieliśmy powiedzieć. Ściąga w postaci kartki może cię wtedy uratować. Być może okaże się, że wcale nie była potrzebna, ale z pewnością warto ją mieć.

Nadmierne zaufanie względem drużby

Możesz ufać, że twój drużba zakupi odpowiedni garnitur lub smoking. Warto jednak umówić się z nimi przed ślubem, aby zweryfikować czy na pewno wasze stroje będą ze sobą współgrać w tym ważnym dla ciebie dniu. Dzięki temu unikniesz niespodzianek, takich jak odkrycie, że zakupił np. niewłaściwy, jaskrawy kolor koszuli.

Brak skupienia podczas ceremonii

Podczas ślubu może być mnóstwo rzeczy rozpraszających uwagę, np. oprawa muzyczna, dzieci zaproszonych gości, itp. Postaraj się skupiać uwagę na tym co najważniejsze, czyli na twojej połówce i przyrzeczeniu, które będziecie sobie składać.

Za mało czasu na parkiecie

Będziesz chciał spróbować przywitać się ze wszystkimi na przyjęciu weselnym, ale pamiętaj też o dobrej zabawie. Spędź trochę czasu na parkiecie, szczególnie z żoną, a goście z pewnością nie powinni się obrazić, widząc jak świetnie się bawisz.

Rezygnacja z chusteczek

Wesela są pełne emocji i nawet jeśli to nie ty uronisz łzy, ludzie wokół ciebie mogą płakać, np. twoja małżonka. Jeśli chcesz być szczególnie uprzejmy dla niej warto wziąć ze sobą do kieszeni chusteczkę, aby ewentualnie służyć pomocą, by nie zniszczył się jej makijaż ślubny.

Pozostawienie w domu ubrań na zmianę

Zapakuj ubranie na zmianę podczas wesela, jeśli taką planujesz oraz strój na poprawiny. W ten sposób będziesz przygotowany na wszelkie ewentualności.

Brak pomocy przy liścikach z podziękowaniami

Niezależnie od tego, czy chodzi jedynie o wkład w sformułowanie podziękowań, czy o samodzielne napisanie konkretnej partii takich liścików, twoja żona na pewno będzie wdzięczna za pomoc przy tym zadaniu.  

Zaplanowanie czasu na podróż poślubną

Pomyśl o miesiącu miodowym jako niezapomnianej przygodzie dla dwojga. Jeśli jest miejsce, do którego zawsze chciałeś pojechać lub jest jakaś czynność, którą chciałeś wykonać, zaproponuj to żonie i poproś, aby wasza wycieczka uwzględniała twoje marzenia. Postaraj się także dostosować do planów partnerki i do jej wizji związanych z tą wycieczką.

Spóźnienia w najważniejszym dniu

Poranek w dniu waszego ślubu spędzisz zapewne na przygotowanie się wraz ze swoim drużbą, ale bez względu na to, co będziecie robić, bądźcie gotowi na czas. Fotograf przyjedzie zrobić zdjęcia o ustalonej godzinie i najlepiej, jeśli wszyscy będą już wtedy w stu procentach gotowi.

Mało kontaktu z żoną podczas wesela

Chociaż będziesz chciał spędzić czas ze wszystkimi, pamiętaj, że wesele dotyczy przede wszystkim ciebie i twojej żony. Trzymajcie się blisko siebie i pamiętajcie, aby cieszyć się każdą chwilą tego dnia, a najlepiej wspólnie.

Nie dokładaj presji podczas planowani ślubu

Jeśli czujesz, że planowanie ślubu zaczyna przejmować kontrolę nad twoim związkiem i wolnym czasem, zaproponuj zrobienie przerwy od tego szaleństwa. Może dobrym pomysłem okaże się wspólny wyjazd na weekend, który odwróci wasze myśli od stresu związanego z organizowaniem tak dużego i ważnego przyjęcia.

Odmowa pomocy członków rodziny

Zapytaj mamę, tatę, siostrę lub babcię, czy nie chcieliby zrobić czegoś specjalnego na wesele. Dla nich twoje święto też będzie szczególnym dniem, więc może okaże się, że mogą was w jakichś obowiązkach odciążyć.

Zapominanie o podarowaniu żonie prezentu lub miłego wyznania z okazji waszego święta

W dniu ślubu zaskocz swoją ukochaną odręcznym liścikiem lub przemyślanym prezentem. Pomoże to nadać romantyczny ton nadchodzącemu wydarzeniu.

Brak czasu na samotność

Po ceremonii spróbuj przemycić trochę czasu sam na sam z żoną. Zniknijcie razem na kilka minut, aby wziąć głęboki oddech, podsumować to co się przed chwilą wydarzyło i choć przez chwilę we dwójkę poekscytować się nadchodzącą imprezą.

Nie zapomnij, że dzień ślubu i wesela to święto

Twój ślub powinien być radosną okazją i nie powinieneś pozwolić, aby cokolwiek stanęło na przeszkodzie. Pamiętaj, że jest to uroczystość, którą na pewno zapamiętasz do końca życia. Postaraj się nie zamartwiać rzeczami, na które w danym momencie nie będziesz miał wpływu. Na pewno przed ceremonią postaracie się dopiąć wszystko na ostatni guzik, więc później już tylko delektujecie się faktem, że wasz wielki dzień nadszedł.

szczęśliwa para młoda
fot. Shutterstock.com

Sprawdź: Ślubny budżet – jak go zrobić i nie zwariować?

Rekomendowane artykuły