Jak być dobrym gościem w czyimś domu? Poznaj 5 zasad savoir-vivre’u

Jak być dobrym gościem w czyimś domu? Poznaj 5 zasad savoir-vivre'u 123717

Czego dowiesz się w tym artykule?

  1. Jak wręczać kwiaty gospodyni?
  2. Kiedy i jak wręczać prezenty?
  3. Czy ściągać buty w czyimś mieszkaniu?
  4. Jak docenić gospodarzy?
  5. Jak kulturalnie wyjść?

Zanim zaczniemy, pamiętaj, że zasady są po to, żeby żyło nam się łatwiej!

Jak wręczać kwiaty gospodyni?

Przyjście do czyjegoś mieszkania z kwiatami jest niezwykle miłe. Jeśli decydujesz się na żywe, cięte kwiaty, pamiętaj, żeby:

  • przed ich wręczeniem zdjąć folię,
  • podawać je prawą ręką,
  • wręczyć bukiet kwiatami skierowanymi ku górze.

Najczęściej to mężczyzna składa bukiet na ręce kobiety. Wyjątek stanowią imieniny lub urodziny gospodarza, w takim wypadku kwiaty powinna wręczać kobieta.

Jeśli wybierasz się na parapetówkę, możesz podarować bukiet w pięknym wazonie. Będziesz mieć pewność, że gospodarze będą mieli gdzie go przechowywać. Umówmy się, słoik czy szklanka nie wyglądają najbardziej estetycznie i trudno będzie włożyć w nie okazałych rozmiarów kwiaty. 🙂

Zobacz także: Co dać parze młodej zamiast kwiatów? [WASZE HISTORIE]

Co z kwiatami doniczkowymi?

Je także warto wziąć pod uwagę, ale tylko jeśli dobrze znamy obdarowywanego. Rośliny domowe to obowiązek, w końcu trzeba je odpowiednio pielęgnować, a nie każdy może chcieć poświęcać swój czas i energię na dbanie o małych, zielonych producentów tlenu.

Z drugiej strony nawet jeśli ktoś jest pasjonatem kwiatów, może okazać się, że nie ma już miejsca przy północnych oknach, a wybrana przez Ciebie odmiana najlepiej będzie rosła właśnie tam. Dlatego zalecamy zapytać, jaka odmiana jest najbardziej pożądana. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, sprawdź nasze propozycje łatwych w uprawie gatunków:

  • zamiokulkas,
  • sansewieria,
  • aglaonema,
  • dracena,
  • aloes,
  • epipremnum,
  • beukarnea wygięta,
  • kaktusy,
  • sukulenty.

PS Ciekawą alternatywą są flower boxy, czyli wieczne kwiaty. Są to kwiaty żywe, które zachowują swój kolor i kształt przez minimum 2 lata.

Zobacz także: Kwiaty suszone w domu. Zobacz najnowszy trend tego roku

New Drop

Kiedy i jak wręczać prezenty?

Z perspektywy obdarowywanego najprostsza do zapamiętania jest zasada 3P:

  1. Podziękuj.
  2. Popatrz.
  3. Podziękuj.

Jak powinnaś się zachować z drugiej strony barykady, kiedy wręczasz prezent?

Przede wszystkim powiedz kilka słów od siebie. W zależności od okazji złóż życzenia, pogratuluj zakupu mieszkania lub po prostu podziękuj za zaproszenie. Jeśli jest to impreza kameralna, na której jest mało osób, daj chwilę na obejrzenie prezentu. Czy jest coś lepszego niż zobaczenie uśmiechu na widok podarunku?

new drop

Zobacz także: Jak przyjmować prezenty? Poznaj zasady savoir-vivre’u

Z kolei kiedy jesteś na weselu, nie zdziw się, że para młoda nie będzie miała czasu na zaglądnięcie do torebki. Zapewne Twój prezent od razu trafi do świadków, a nowożeńcy zajrzą do środka być może nawet kilka dni po uroczystości.

Decydujesz się na podarowanie alkoholu? Pamiętaj, że nie możesz oczekiwać, że podarunek wyląduje od razu na stole i wspólnie go skonsumujecie. Coraz częściej gospodarze dobierają specjalne bukiety smakowe do serwowanych dań. Uszanuj tę decyzję.

Czy ściągać buty w czyimś mieszkaniu?

Ile razy usłyszałaś w czyimś domu tekst: „Chcesz kapcie? Załóż, nie będziesz marznąć w nogi!”. I wtedy Ty, wystrojona w obcisłą sukienkę, zdejmujesz szpilki i paradujesz w futurystycznej stylizacji pt. mała czarna + góralskie bambosze.

Zdaje się, że gospodarze coraz częściej mówią gościom, żeby ci nie zdejmowali butów. Wszak każda z nas wie, ile czasu poświęcamy na przygotowanie modnego looku.

Zobacz także: Gdzie kupić buty ślubne? Lista TOP 8 sklepów

Niemniej jako goście często nie chcemy niszczyć parkietu i chodzić po czyimś mieszkaniu w szpilkach. Jak zatem wybrnąć z tego impasu? Dobrym pomysłem jest włożenie do torebki butów na zmianę. Jest to przydatne szczególnie zimą, gdy bardzo łatwo przenosimy błoto.

Niemniej, gdy gospodarz mówi, żebyśmy nie zdejmowali butów, zastosujmy się do tej prośby. Nie musimy nalegać, że koniecznie je ściągniemy.

Jak docenić gospodarzy?

Przygotowanie kolacji dla gości jest nie lada wyzwaniem, pochłania dużo czasu i często nerwów, żeby wypaść jak najlepiej, żeby wszyscy mieli o czym rozmawiać, a zaserwowane potrawy smakowały wybornie.

Dlatego jako gość chwal wszystko, co możesz! Na przykład:

  • wystrój mieszkania,
  • pyszne jedzenie,
  • dobry gust właścicieli.

Jak kulturalnie wyjść?

Równie ważne co wejście, jest wyjście. Jeśli widzisz, że gospodarze przestali dokładać kolejne dania, nie rozpoczynają nowych tematów albo mówią, że jutro muszą wcześnie wstać, to definitywny znak na to, że czas się zbierać.

Zobacz także: Te przepisy na grilla zaskoczą Twoich gości. Smacznego!

Pamiętaj, że niektórym może być trudno, nawet w zawoalowany sposób, dać do zrozumienia, że czas kończyć imprezę. Dlatego tak ważny jest takt i odpowiednie wyczucie. Miej na uwadze, że Ty wrócisz do domu i zapewne pójdziesz spać, a organizatorzy będą musieli jeszcze wszystko posprzątać.

Jaką złotą radę dodałabyś do naszych pięciu zasad? Koniecznie daj nam znać w komentarzu w social mediach!

Rekomendowane artykuły