Szkocka koronacja Karola III. Rodzina królewska na uroczystości w Edynburgu

szkocka koronacja Karola III

Szkocka koronacja Karola III: Holyrood week

Jak już wspomniałam, pobyt w szkockiej rezydencji monarchy to tradycja, którą pielęgnują wszyscy władcy Zjednoczonego Królestwa. Nie jest tajemnicą, że to właśnie tu królowa Elżbieta II lubiła przebywać najbardziej.

janachowska.pl
summer sale janachowska.pl

Warto wiedzieć, że władczyni, zamiast zatrzymywać się w pałacu Holyrood, który jest oficjalną rezydencją monarchy w Szkocji, wybierała oddalony o kilkadziesiąt kilometrów zamek Balmoral. To właśnie tam zmarła we wrześniu ubiegłego roku.

W tym roku monarcha przybył do Edynburga 3 lipca. Swój pobyt w stolicy Szkocji rozpoczął od wzięcia udziału w Ceremonii Kluczy na dziedzińcu pałacu Holyrood. To symboliczne przekazanie władzy nad miastem.

concept store
szkocka koronacja Karola III
fot. Instagram/royalfamily

Tego samego dnia wieczorem uczestniczył (jako gość honorowy) w przyjęciu na królewskim jachcie Britannia. A we wtorek, 4 lipca razem z małżonką wydał przyjęcie w ogrodzie pałacu.

szkocka koronacja Karola III
fot. Instagram/royalfamily

Szkocka koronacja Karola III: Jak przebiegła uroczystość?

Uroczystość rozpoczęła się od ludowej procesji, która wyruszyła z pałacu Holyrood do katedry św. Idziego 5 lipca o godz. 13:15 (w Polsce: 14:15). Chwilę później (około godziny 13:40 czasu lokalnego) do katedry, pod eskortą wojskową i policyjną wyruszyły szkockie klejnoty koronne, a o 14:05 (15:05 według polskiego czasu) z pałacu Holyrood ruszyła królewska procesja, która po 5 minutach dotarła do katedry św. Idziego.

Trasę, którą Karol III i jego najbliżsi pokonali w to lipcowe popołudnie z pewnością pamiętają wszyscy, którzy śledzili kondukt pogrzebowy Elżbiety II. To właśnie w katedrze św. Idziego spoczęło ciało monarchini, zanim zostało przetransportowane do Londynu.

Podczas tegorocznych uroczystości Karolowi III i Kamili towarzyszą książę William z żoną Kate. To niewątpliwie bardzo ważna dla wszystkich chwila.

Tuż po tym jak królewska procesja dotarła do wrót katedry rozpoczęło się narodowe nabożeństwo dziękczynne. To właśnie podczas tej ceremonii król otrzymał regalia Szkocji: koronę, berło i miecz państwowy. Warto wiedzieć, że są to najstarsze klejnoty koronne w Wielkiej Brytanii, pochodzą z końca XV i początku XVI w.

szkocka koronacja Karola III
fot. Andrew Milligan/Pool photo via AP/EastNews

Korona Szkocji to jedna z ważniejszych koron dla brytyjskiej monarchii. Wykonana z litego złota, wysadzana 22 kamieniami szlachetnymi i 68 perłami zebranymi z wybrzeży Szkocji powstała w 1540 roku dla króla Jakuba V Stewarta. Jest ona częścią najstarszej kolekcji klejnotów koronnych należących do Windsorów. To właśnie ona zdobiła trumnę Elżbiety II, kiedy ta spoczywała w katedrze w Edynburgu.

szkocka koronacja Karola III
fot. Instagram/littlelondondwhispers

Zanim świeżo koronowany król Szkocji Karol III i jego bliscy opuścili katedrę, w zamku w Edynburgu wystrzeliło 21 armat. Chwilę później królewski wyruszył do pałacu Holyrood, skąd podziwiali przelot eskadry RAF Czerwone Strzały.

Szkocka koronacja Karola III: stylizacja księżnej Kate

Jeśli, tak jak ja, jesteś fanką stylu przyszłej królowej Zjednoczonego Królestwa, z pewnością czekałaś na moment, w którym po raz pierwszy zobaczysz stylizację Kate. W przeciwieństwie do ceremonii koronacyjnej, która dwa miesiące temu odbyła się w Opactwie Westminsterskim, w Szkocji Kate, znana tu jako nie księżna Walii a księżna Rothesay, nie wystąpiła w ceremonialnym płaszczu.

Szkocka koronacja Karola III
fot. Robert Perry / POOL / AFP/EastNews

Tym razem księżna Walii postawiła na kreację w jednym ze swoich ulubionych kolorów – kobaltowym, zwanym też przez znawców royal blue.

Zobacz także: Royal blue: ulubiony kolor królowej Camilli i księżnej Kate? Zainspiruj się

Cała monochromatycznę stylizację uzupełniła szpilkami i toczkiem. Warto wskazać, że księżna wystąpiła już w bliźniaczo podobnej kreacji podczas nabożeństwa wielkanocnego. To nie pierwszy raz, kiedy ulubienica brytyjczyków sięga ponownie po tę samą stylizację, czym nieustająco zaskarbia sobie serca poddanych.

szkocka koronacja Karola III
fot. Instagram/tkic

Rekomendowane artykuły