Na czym najbardziej zawiodłyście się podczas przygotowań do wesela? WASZE HISTORIE!

obrączki na stole

Pary młode najchętniej wyprawiają wesele w letnich miesiącach. Wpływ na to ma naprawdę wiele czynników. Mając na uwadze, że wielu z naszych czytelników jest świeżo po zaślubinach, a drugie tyle jest w trakcie przygotowań zdecydowaliśmy na zadanie Wam pytania na Instagramie:

Na czym najbardziej zawiodłyście się podczas przygotowań do wesela?

Oto Wasze odpowiedzi i nasze rady 🙂

,,Na managerze sali, któremu zaufałam w 100%, a on postanowił na mnie zarobić…”

Wybór sali to zdecydowanie jeden z bardziej skomplikowanych i stresujących etapów ślubnych przygotowań. A to dopiero początek… Każdy marzy o idealnej sali, z idealnym wystrojem, przestronnością, dobrym jedzeniem i godnym zaufania managerem.

Rozmowy z nim już na wstępie powinny wyjaśnić wszelkie wątpliwości i przynieść odpowiedzi na nurtujące pytania. Manager powinien dokładnie wszystko objaśnić i ściśle określić zasady współpracy. Ten etap przynosi odpowiedzi na pytania związane z dekoracjami oraz wszelkimi pozwoleniami, jedzeniem, ustaleniem maksymalnej liczby gości czy dogadaniem szczegółów związanych, np. z alkoholem.

Nasza rada: Skoro na wstępie para młoda ,,nie czuje chemii” z managerem bądź właścicielem sali, który nie słucha i co gorsza wszystko krytykuje to musicie wiedzieć, że to się nie zmieni. Jeśli macie mocne nerwy, to róbcie swoje z uwzględnieniem długiej listy zakazów. My radzimy jednak poszukać innego miejsca.

,,Nagła informacja o planowanej sprzedaży sali”

Para młoda zarezerwowała salę, za kilka miesięcy ślub, wszystko dopinane na ostatni guzik, a tu nagle taka informacja? Wyobrażamy sobie ile stresu i nerwów musiało to przysporzyć. Niestety takie sytuacje mają miejsce naprawdę często.

Nasza rada: Czytajcie umowy! To naprawdę bardzo ważna kwestia. Niestety zdarzają się osoby, które żerują na niewiedzy młodych par. Przede wszystkim musicie dokładnie poznać definicję zadatku i zaliczki, które są kluczowymi punktami w umowach najmu sali weselnej. Dokładnie określcie z managerem jego obowiązki i dopilnujcie, aby zostało to zawarte w umowie. Nie podpisujcie byle czego!

ZADATEK – OPŁATA, KTÓRA CHRONI OBIE STRONY TRANSAKCJI, CZĘSTO W PRZYPADKU ODSTAPIENIA JEDNEJ ZE STRON, JEST ON DWA RAZY WYŻSZY.

ZALICZKA – OPŁATA ZA ZAJEM, USŁUGĘ, JEDNAK W PRZECIWIEŃSTWIE DO ZADATKU MOŻE PODLEGAĆ ZWROTOWI.

Oczywiście umowy tyczą się zarówno sali weselnej jak i DJ czy fotografa. Miejcie to na uwadze!

,,Najbardziej zawiodłam się na początku…

…gdy pisząc do jednej z sal i pytałam o miejsca noclegowe, uzyskałam odpowiedź twierdzącą, a później okazało się, że to nieprawda.

Lepiej na początku niż znacznie późnej. Kwestia noclegu, zwłaszcza dla przyjezdnych gości jest bardzo ważna. Z reguły to w obowiązkach pary młodej jest znalezienie noclegu, czy to w tym samym miejscu (sala oferuje też hotel) czy też gdzieś niedaleko miejsca zabawy.

Jeżeli sytuacja miała miejsce na początku poszukiwań, podczas rozmowy telefonicznej, to naprawdę bardzo nieładnie ze strony managerki, która po prostu kłamie. To świadczy tylko o jej podejściu do Klienta i zwyczajnym braku kompetencji. Poza tym logicznym jest, że młodzi i tak przyjadą obejrzeć salę, a kłamstwo bardzo szybko wyjdzie na jaw…

Nasza rada: Jeżeli mowa o salach i restauracjach w waszej okolicy to zapewne doskonale orientujecie się, czy w danym miejscu są miejsca noclegowe czy też trzeba szukać gdzieś indziej. Jeśli jednak nie macie takiej informacji niech zadziała marketing szeptany. Popytajcie rodzinę, znajomych – na pewno chętnie doradzą i pomogą. Pierwszym miejscem, gdzie szukamy odpowiedzi jest Internet. Może i w tym przypadku warto przejrzeć sprawdzony katalog firm. Najważniejsze jest rozeznanie, dopiero później dzwońcie i umawiajcie się na oglądanie.

,,Na tym, jak większość florystów błędnie interpretuje nasze oczekiwania”

Zdecydowanie wystrój to dla wielu mocno określona i indywidualna kwestia. Również jeśli chodzi o florystów należy dobrze się zorientować, jaki zakres oferują i czego może nie mogą zapewnić. Nie każda firma dekoracyjna jest w stanie wykonać to czego oczekują młodzi, chociażby ze względu na dostęp do pewnych rodzajów kwiatów czy też konstrukcji, których standardowo nie wykonują (np. girlandy)

,,Chciałam dużo zieleni na stołach. Otrzymałam po jednej gałązce eukaliptusa”

Właśnie dlatego bardzo ważne jest nadzorowanie i dokładnie spisanie ustaleń na umowie. Niestety są ludzie, którzy zwyczajnie w świecie mogą próbować wykorzystać Wasz czas i pieniądze.

Florysta ma swoją wizję i para młoda również, dlatego:

Nasza rada: Jeżeli macie ściśle określone oczekiwania, co do dekoracji, pokażcie zdjęcia inspiracyjne, które będą odwzorowywać Waszą wizję. Zapoznajcie się z wcześniejszymi pracami wykonawcy, co w dużym stopniu pomoże Wam zrozumieć jego zamysł i obszar w jakim się obraca. Nadzorujcie przygotowania, poproście o przesłanie zdjęć kwiatów, spotkajcie się na rozmowę i sprawdzenie czy wszystko idzie zgodnie z planem. Poradzicie się znajomych, może znają florystów, którzy potrafią wyczarować cuda.

Sprawdź: Kwiaty na wodzie, kwiatowe girlandy, a może żarówki z kwiatem? Poznaj rady florystów!

,,Na Pani florystce, koleżance mamy. A raczej nie na samej florystce, a jej zachowaniu”

No cóż. Najlepsza koleżanka mamy jest florystką, wujek robi super zdjęcia, a kuzynka ma świetny szkolny band, który może zagrać podczas wesela. Nie kwestionujemy, że w niektórych przypadkach to dobre rozwiązanie, jeśli faktycznie jesteście pewni umiejętności danych osób. Jeżeli nie do końca, może warto polegać na sprawdzonych usługodawcach? Jeżeli natomiast problem polega na odmiennej wizji Waszego wesela, być może warto już na samym początku postawić jasno swoje oczekiwania?

Nasza rada: Musicie stanowczo określić czyje to wesele i czego wymagacie. To jest Wasz dzień, a nie Pani florystki, która zachowuje się nie na miejscu i krytykuje, każdy wybór. Porozmawiajcie i ustalcie reguły, a jeśli to nic nie da, po prostu zrezygnujcie. Pamiętajcie nic na siłę, a dodatkowe nerwy naprawdę nie są Wam potrzebne.

Temat bliskich i ich podejścia podczas przygotowań do wesela był chyba najczęściej poruszaną kwestią.

,,Na świadkowej, która niestety nie była wsparciem, a dyktatorem”

Zadaniem świadkowej jest pomoc pannie młodej, z naciskiem na słowo ,,pomoc”. Jej rolą jest wspieranie panny młodej, a nie podejmowanie decyzji czy próby forsowania własnego zdania, co do różnych aspektów przygotowań weselnych.

Nasza rada: Zastanów się kogo potrzebujesz i kto będzie dla Ciebie najlepszą świadkową. Siostra? Przyjaciółka? Nie decyduj się na osobę, której nie jesteś pewna, albo wybierasz ją bo tak wypada… A jeśli to Twoja bliska przyjaciółka czy siostra trochę za bardzo zaangażowała się w organizację ślubu i zapomniała, że to ty jesteś panną młodą, ustal pewne zasady, porozmawiaj i w najgorszym wypadku może po prostu podziękuj jej za pomoc…

,,Podejściem bliskich – wiele osób ma gdzieś to, co my czujemy”

To bardzo przykre, jednak niestety rodzina bardzo często wkracza w kompetencje pary młodej czy usługodawców. Nie możecie jednak zapominać o najważniejszym:

To Wasz dzień i wasze decyzje!

Wszystko powinno zostać zorganizowane po Waszej myśli. Oczywiście możecie słuchać porad, zaczerpnąć wiedzy u znajomych, którzy dopiero co zmagali się z podobnymi problemami związanymi ze ślubem. Jednak ostatnie zdanie i tak należy do Was.

,,Teściowa negowała białą, długą, tiulową suknię na cywilny”

Jeśli Ty się w niej dobrze czujesz to nie zwracaj uwagi na dziwne i niegrzeczne uwagi ze strony teściowej. Zawsze możesz ulec i zmienić sukienkę, ale jeśli jednak nie wyobrażasz sobie wziąć ślubu w innej kreacji, to po prostu nie przejmuj się zdaniem osób postronnych.

Coraz więcej par decyduje się na ślub cywilny i panny młode w ten dzień zakładają długie suknie ślubne. Nie ma w tym nic dziwnego. To Twój dzień i Twoja suknia!

Nasza rada: Po prostu nie słuchaj komentarzy, nie pozwól, aby sprawiały Ci przykrość, rób swoje, żebyś mogła się bawić na swoim wymarzonym weselu w idealnej sukni ślubnej, w której czujesz się najlepiej.

Musimy przyznać, że odpowiedzi związanych z suknią ślubną też było sporo. Oto kilka z nich:

,,Mało gdzie są suknie plus size”

Powiedzmy sobie wprost. Dostępność większych rozmiarów sukni ślubnych jest utrudniona. Nie jest to jednak niemożliwe. Salonów sukien ślubnych jest naprawdę bardzo dużo.

Sprawdź: Panna młoda plus size – suknia pasująca do Twojej figury

Z pomocą konsultantki ślubnej profesjonalnego salonu panny młode o trochę większych rozmiarach również znajdą swoje wymarzone suknie. Obsługa salonu jest po to, żeby pomóc, a jeśli…

,,Panie konsultantki były jakby obrażone, że przyszłam… „

Nasza rada: Umów się na wizytę w Concept Store! Nie żartujemy! Nasz team pomoże, doradzi i sprawi, że przyszła panna młoda poczuje, że jest w dobrych rękach. Nasze konsultantki to specjalistki i bohaterki, które potrafią ugasić każdy pożar!

,,Na znalezieniu fryzjera. W Boże Ciało nikt nie przyjmuje”

To rzeczywiście jest duży problem. Zwłaszcza jeśli decyzja organizacji wesela padła właśnie na dzień wolny od pracy. W tym wypadku należy uruchomić wyobraźnie oraz… cierpliwość do poszukiwań. Zmiana terminu wesela tylko ze względu na fryzurę raczej odpada, ale z pewnością znajdzie się specjalista, który przyjmie pannę młodą nawet w dniu wolnym od pracy. Taka usługa może wiązać się jednak z większym kosztem.

,,Na cenach”

Niestety cenny to najczęstszy czynnik, który wpływa na decyzję związaną z mniejszym weselem, rezygnacją z kamerzysty bądź drink baru. Kwoty za talerzy znacznie poszły w górę, zwłaszcza w tym roku… Szalejąca inflacja sprawia, że produkty i usługi związane ze ślubem są o wiele droższe.

Dlatego…

Nasza rada: Zostańcie z nami. Nasze artykuły i działania w Social Mediach mają na celu pomóc każdej pannie młodej i panu młodemu. Pokazujemy Wam rozwiązania, dzięki którym wiele rzeczy możecie wykonać we własnym zakresie, a na liście sprawdzonych usługodawców znajdziecie usługi w odpowiedniej dla Was półce cenowej.

Rekomendowane artykuły